Už piaty ročník súťaže Medik roka 2019 zorganizovala sieť nemocníc Svet zdravia. Lukáš sa stal najlepším spomedzi 20 finalistov, ktorí tento víkend súťažili v praktických i teoretických úlohách na pôde nemocnice v Humennom. „Absolútne som to nečakal, keďže som mal pocit, že mi praktické veci nešli tak, ako by som očakával. Takže sa teším,“ reagoval Lukáš, ktorému sa podarilo získať až 132 bodov z celkových 147. „Nikdy som nemal možnosť si v škole vyskúšať takéto praktické veci, stále to bolo o teórii. Takže táto súťaž bola dôležitá, už sa pomaličky blížime do praxe a workshopy boli veľmi kvalitné. Predchádzajúcich víťazov sme tiež mali z Martina, tak aj od nich vieme, že je to tu super. Som rád, že som tu bol,“dodal najlepší medik roka 2019, ktorý získal hlavnú finančnú výhru v hodnote 3000 eur. Lukáš bol zároveň prvým v predtestoch, ktoré ho dostali do finálovej dvadsiatky, získal v nich 82 percent bodov. V budúcnosti sa zvažuje špecializovať na kardiológiu alebo gastroenterológiu.

Súťaž Medik roka je určená pre študentov 5. a 6. ročníka lekárskych fakúlt. Do jej jubilejného ročníka sa prihlásilo vyše 190 študentov z celého Slovenska. Budúci lekári si v odbore všeobecné lekárstvo preverili svoje poznatky zo štúdia. Na základe výsledkov z teoretického online kvízu bola spomedzi zaregistrovaných vytvorená dvadsiatka najlepších.

Museli aj resuscitovať

Vyvrcholenie súťaže ponúklo budúcim lekárom kombináciu odborných workshopov a napínavého súťaženia. Vo finále si počas tohto víkendu otestovali svoje vedomosti v podmienkach skutočnej nemocnice. V rámci praktických medicínskych workshopov si mali finalisti možnosť na makete vyskúšať rôzne činnosti. “Zažili minúty hrôzy na urgentnom príjme, cez veľkosť kľúčovej diery ošetrilli kĺb s pomocou artroskopickej kamery, resuscitovali novorodenca a musieť zvládnuť akútne krvácanie do tráviaceho traktu,”informovala komunikačná špecialistka siete Svet zdravia Jana Fedáková. Z nemedicínskych oblastí sa budúci lekári zoznámili napríklad s tým, ako zdravotné poisťovne platia lekárov či sa dozvedeli viac o financiách v zdravotníctve.

Víťaz si domov odnáša finančnú odmenu 3-tisíc eur a všetci finalisti získali od Sveta zdravia ponuku garantovaného pracovného miesta.