Presne na Nový rok totiž zomrel prezidentov najmladší brat Vavrinec (†77). Oslavy, samozrejme, vynechal, ale odvážnych plánov sa Schuster, ktorý prekypuje energiou akú by mu mohli závidieť aj oveľa mladšie ročníky nevzdáva.

Dobré gény

„To je tým, že som v neustálom pohybe. Vždy sa niečim zaoberám a nesedím nečinne doma. Kladiem dôraz aj na správnu životosprávu a k dobrej kondícii určite prispeli aj zdedené gény. Mnohí z našej rodiny sa dožili vysokého veku. Napríklad sestra Agnesa má 94 rokov,“ dodal Schuster.

Akčné detstvo

Prezident si počas nášho stretnutia zaspomínal i na svoje detstvo v milovanom Medzeve. „Nie ako teraz, že väčšina detí sedí pred počítačom a potom má problémy s chrbticou. My sme museli pomáhať rodičom napríklad pri chystaní a zvážaní dreva z lesa, ale aj iné čo bolo potrebné spraviť okolo domu,"vravel s tým, že mu ostal čas aj na hry, pri ktorých ho fascinovali Indiáni  a streľba z luku. "Aj som si taký vyrobil, dokonca pre jeho lepšiu „údernosť“ som si na jeho koniec pripevnil klinec. Neskôr som sa s kamarátmi hrával na zbojníkov a žandárov. Vždy som chcel byť hôrnym chlapcom, pandúrom som bol len vtedy, keď moje meno vylosovali z čiapky,“spomenul vtipnú príhodu z detstva.

Taliansko, Chile, Antarktída

Jubilant však nežije len spomienkami. Stále je plný plánov, ktoré sa snaží splniť do bodky. „Tento rok by som chcel navštíviť Taliansko a pozrieť si ich pamiatky. Chcem o nich natočiť film a napísať knihu. Samozrejme, že v hre je stále i cesta na Antarktídu z čílskej strany a pri tejto príležitosti i návšteva najjužnejšieho čilského mesta na pevnine, Punta Arenas kde istý čas pôsobil spisovateľ Martin Kukučín. Prial by som si, aby tam stal pamätník tohto velikána,“ prezrádza Schuster.

Finiš na vydaní kníh

Zaháľať nebude ani, ako spisovateľ. Chystám krst knihy mojich celoživotných spomienok pod názvom Schody návratov. Chcel by som to spojiť s poďakovaním môjmu rodnému mestu Košice a Košičanom. Pôjde o akúsi inventúru toho, čo som prežil za 85 rokov svojho života,“dodal. V roku 2019 chce vydať aj knihu o Spitzbergoch a finišuje aj s knihami o ceste štyroch generácií Schusterovcov do Brazílie (otec Alojz, syn Rudolf, deti Ingrid a Peter, vnučka Rudolfa Schustera Petra – poznámka redakcie). „Budú to štyri knihy. V každej z nich je zachytený pohľad a názor jednej generácie na výpravnú cestu po tomto najväčšom a najľudnatejšom štáte v Južnej Amerike. Všetko spisujem ja na základe výpovedí účastníkov, ich zápiskov a denníkov,“ dodáva úspešný cestovateľ, spisovateľ a dokumentarista.

Vrúcne želanie

Na to, aby všetko splnil, si želá hlavne pevné zdravie. „Verím, že mi vydrží aspoň tak, ako doteraz, lebo bez zdravia nezmôžem nič!“Prezident sa nám zdôveril, že už aj s ohľadom na svoj vek nerobí si žiadne dlhodobé plány. „Samozrejme, že tým nechcem povedať, že žijem zo dňa na deň. To určite nie, hoci chcem už trocha spomaliť … No, ako sa poznám, určite nedodržím toto predsavzatie a budem robiť, dokiaľ budem vládať,“uzavrel rozprávanie Rudolf Schuster.