Prevádzkovateľ chce v prvom rade pomôcť ľuďom, ale zároveň očakáva, že spoza hrobiek a spomedzi nich zmiznú zásobárne fliaš. „Spôsobujú nimi problémy našim koscom. Sklenené fľaše sa rozbijú a črepiny ohrozujú nielen ľudí, ale poškodzujú i žacie hlavice kosačiek. Oprava jednej stojí 200 - 300 eur, čo sú pre nás nemalé peniaze,“ uviedol pre Plus JEDEN DEŇ konateľ správcovskej spoločnosti Karol Kačmáry.
Vďaka oranžovej farbe sú krhly dobre viditeľné.
Foto: Autorka
„Rovnaké nebezpečenstvo predstavujú aj plastové fľaše a sklenené kahance,“ dodal. Niektorí návštevníci dokonca vyberajú plastové fľaše zo smetných košov, aby mali v čom nosiť k hrobom vodu. Iba zriedka ich však vrátia späť do nádob na odpad, zväčša ostávajú pohodené po cintoríne, často aj na neobvyklých miestach.
FOTO Košičania sa tešia na jesenné prechádzky: Z džungle urobili park!
„Vietor ich odfúkne a naši zamestnanci musia tento neporiadok odpratávať,“ dodal Kačmáry. V čase kosby musia zamestnanci najprv vyzbierať odpad, až potom môžu kosiť. Bežne denne nazbierajú aj 40 vriec odpadu. „Veríme, že nová služba prispeje nielen ku komfortu návštevníkov cintorína, ale najmä k zvýšeniu čistoty a poriadku v celom areáli na Rastislavovej,“ nádeja sa.
Porozhadzované fľaše boli problémom najmä pre koscov.
Foto: Autorka
Novinka však zaujala a potešila aj ľudí. „Páči sa mi, že krhličky sú oranžovej farby. Sú dobre viditeľné a ľahko dostupné z každého kúta cintorína,“ povedal Košičan Štefan (62), ktorého sme zastihli pri úprave rodinnej hrobky. „Nezaškodilo by, keby návštevníci boli disciplinovanejší a po použití vrátili krhlu tam, odkiaľ ju zobrali,“ dodal kriticky.
Správca o probléme vie. Verí však, že návštevníci si zvyknú dodržiavať nastavené pravidlá a upozornia sa navzájom. „Hoci zrejme ani všímavosť ľudí nezabráni krádežiam krhiel, ktoré sme už tiež zaznamenali,“ uzavrel Karol Kačmáry.