Centrum zriadili s cieľom umožniť a uľahčiť zamestnaným a študujúcim matkám skorší a bezproblémový návrat do pracovného a študijného procesu. Ak študentka počas skúšky nemala kam umiestniť svoje dieťa, odteraz už bude mať o neho postarané. Až na 4 hodiny jej ho v centre situovanom v areáli univerzity postráži koordinátorka v spolupráci s dobrovoľníkmi z radov študentov. “Veľmi sa mi páči tento nápad, určite bude centrum využívané. Teraz mám o chvíľu skúšku, manžel je v práci, som veľmi rada, že tu môžem ročnú Amáliu na hodinku nechať a postarajú sa mi o ňu. Potešilo ma, že je zariadenie z materiálov, ktoré znižujú riziko úrazu. Dcéra je vo veku, keď je hravá neposedná, lieta. Možno tu je aj bezpečnejšie ako doma. Dobré aj to, že škôlka je v areáli školy. Keby sa náhodou vyskytol nejaký problém, tak to mám na skok,” vraví študentka Patrícia (33).

Nápad si pochvaľovala aj študentka Mária (30), ktorá sa stará o osemmesačnú Katku a Mareka (2): “Myslím si, že to študujúcim matkám výrazne uľahčí situáciu.”Jana MIchalková (31) je výskumnou pracovníčkou na Katedre geografie a aplikovanej geoinformatiky a do centra priniesla malého Emilka (2). “Pre nás je to ideálna vec. Obaja s manželom pracujeme na univerzite, lepšiu možnosť na ponechanie malého na pár hodín si ani nevieme predstaviť,” vysvetlila.

Výhodné podmienky

Rektor PU Peter Kónya o tejto netradičnej aktivite univerzity povedal, že iba zdanlivo nesúvisí s jej činnosťou: “Centrum bude slúžiť na to, aby sme umožnili našim kolegyniam a študentkám plnenie ich študijných a pracovných povinností v čase, keď sú viazaní starostlivosťou o svojich malých potomkov. Verím, že si naňho rýchlo zvykú a zvýši to ich komfort na univerzite:”

Univerzita investovala do tohto projektu 10-tisíc eur. Škôlka bude otvorená denne od 8.00 do 16.00 h. Detský kútik je konkrétne určený pre deti vod 1 roka s prítomnosťou rodiča alebo inej zodpovednej osoby na maximálny čas 30 minút. Deti od 1 do 2 rokov môžu byť v škôlke maximálne 3 hodiny s dohľadom. Deti od 2 do 6 rokov už nad sebou zodpovednú osobu mať nemusia a ich pobyt je ohraničený 3 hodinami a vo veku od 6 do10 rokov majú nárok na 4 hodiny pobytu. Za pobyt sa platí1,50 € za hodinu. Vopred sa treba nahlásiť, kapacita škôlky je 20 detí.