Sneh v Tatrách miestami prekrýva aj kamzičie rožky. Nastáva tak veľké zimné presúvanie z vrcholov nižšie. "Dôvodom je nedostatok potravy, ak nepočítame nedobrovoľný únik pred predátormi, dronmi, lyžiarmi a snowboardistami v zimnej uzávere, ba aj vrtuľníkmi," vysvetľuje Pavol Majko, šéf Správy Tanap-u.

Veľké presuny kamzíkov nedávno potvrdil aj záznam obojkovanej kamzice Viery. Tá sa z letného sídla v oblasti Granátových veží v nadmorskej výške asi dvetisíc metrov presunula dole k hornej hranici lesa v blízkosti Hrebienka (asi 1 300 metrov).

Viacero kamzíkov nedávno videli aj neďaleko lanovky na Solisko pri Štrbskom Plese. Lesníci tu preto začali prinášať vrecia s potravou. "Našu pomoc neodmietol ani kamzík, ktorého spozorovali pri turistickom chodníku z Hrebienka k Rainerovej chate. Pochutnával si na konárikoch jarabiny," prezradili z terénu Ľuboš Fabian a Pavol Král zo Štátnych lesov Tanap-u, ktorí pokračujú v prikrmovaní aj v ďalších lokalitách.

Kamzíka sneh takmer pochoval

V susednom Rakúsku prišiel kamzík takmer o život. Dôvodom bol obrovský snehový závej, v ktorom uviazol. Našťastie, dobré srdce ukázali železničiari, ktorí si zúfalé zviera všimli pri trati. Vyhrabali ho a pustili na slobodu.

To, že sa teraz kamzíky nachádzajú bližšie k ľuďom netreba podľa odborníkov zneužívať. Je nutné dodržiavať pravidlá a pohybovať sa iba po dovolenom. Aj preto lesníkov prekvapilo správanie niektorých. "Úplne mimo svahov, po kosodrevine sa premávali učitelia lyžovania a to nás vôbec neteší," krútili hlavou nad zisteniami.

Ochranári radia

V tomto období nie je výnimočné stretnúť kamzíka v nižších polohách a dokonca i na chodníkoch. "Správajme sa preto ohľaduplne, v tichosti pokračujme ďalej v ceste a nepribližujme sa ku nim, pretože útek a stres vezme zvieraťu zbytočne veľa potrebnej energie,"radia ochranári zo Správy Tanap-u s tým, aby zvieratá bez ujmy prežili dlhú tatranskú zimu.

Výzvu k verejnosti zaslali aj ochranári zo Správy Tanap-u. "Veríme, že rešpekt návštevníkov voči voľne žijúcim zvieratám a úcta k prírode národného parku prispeje k ich úspešnému prezimovaniu."

Počty kamzíkov vo Vysokých Tatrách

  • 1 431 ich napočítali minulú jeseň
  • 1 010 kamzíkov narátali na slovenskej, vyše 400 na poľskej strane
  • 160 kamzíkov bolo narátaných najmenej a to v roku 1950