Správa štátnych hmotných rezerv nakúpila podľa Igora Matoviča 200-tisíc rýchlotestov na diagnostiku ochorenia COVID-19 z krvi, hoci rezort zdravotníctva vo svojich podkladoch požadoval testy prostredníctvom výterov z nosa a úst.

Koľko testov našiel?

Premiér tvrdí, že požadované testy sú spoľahlivejšie, ako tie nakúpené. „Takýmto spôsobom SŠHR zabezpečila testy, ktoré nepotrebujeme,“ povedal Matovič. Zdôraznil, že štátu chýbajú testy, na základe ktorých sa koronavírus diagnostikuje vierohodne. Údajne v nedeľu Slovensko malo k dispozícii len 3-tisíc týchto testovacích súprav.

Na ponuku nikto nereagoval

Na dané informácie zareagoval pre Korzár konateľ košickej spoločnosti Conex-Trade Miroslav Janura, ktorý netajil prekvapenie. Vysvetlil, že jeho spoločnosť ešte 12. marca oslovila nielen rezort zdravotníctva, ale aj Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave i Banskej Bystrici. Ponúkla im, že vie zabezpečiť požadované testy.

„Naša firma spolupracuje 15 rokov s juhokórejskými partnermi pri zabezpečovaní diagnostických zariadení napríklad pre cukrovkárov. Po vypuknutí ochorenia COVID-19 v Číne a Južnej Kórei sa naši obchodní partneri zamerali na výrobu diagnostiky pre toto ochorenie. Pred tromi týždňami smerovala celá ich produkcia do Talianska. Predpokladali sme, že tieto testy budú potrebné aj na Slovensku, preto sme oslovili štát prostredníctvom ministerstva a RÚVZ. Dodnes sme nedostali žiadnu odpoveď,“ uviedol Janura.

Viac foto TU

O nekalej konkurencii čítajte na ďalšej strane