Starosta obce Štrba vie o tom svoje, keďže jednou z miestnych častí obce je aj najnavštevovanejšie centrum zimných športov, Štrbské Pleso.

Samospráva nechce moralizovať

Obyvatelia rôznych končín Slovenska prichádzajú do Tatier najmä počas víkendu, a namiesto na tvári, nosia rúška vo vrecku alebo vo vaku, v tom „lepšom prípade“ pod bradou. „Ľudia si myslia, že keď sú v horách, na čerstvom vzduchu, rúška nemusia mať. Neuvedomujú si, že sú tam napríklad bufetári, policajti, ale aj miestni obyvatelia a tých ohrozujú. Našou povinnosťou nie je upozorňovať a apelovať na ľudí, aby dodržiavali nariadenia vlády, na to sú „páni v Bratislave“, ktorí majú v danom smere právomoci. Ja nechcem byť moralistom, my môžeme návštevníkov jedine poprosiť, ale ako sa zachovajú, je len na ich rozhodnutí,“ nešetrí kritikou starosta Štrby Michal Sýkora.

V rámci sprísnenia opatrení proti šíreniu koronavírusu je zakázaná prevádzka lyžiarskych stredísk a vlekov. Na snímke turisti na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách 2. januára 2021.
Zdroj: Roman Hanc

Problémy s parkovaním

Starosta spomenie v tejto súvislosti aj problém s parkovaním. „Turisti k nám prichádzajú väčšinou autami, parkovacích miest je však nedostatok. Mnohí, aj keď je parkovisko voľnejšie, sú schopní zaparkovať auto tak, aby ušetrili poplatok za parkovanie. Je to skrátka začarovaný kruh,“ zdôrazňuje Sýkora. Dodáva, že chceli vybudovať garážový dom, ale samosprávou navrhované doplnky územného plánu Štrbského Plesa vlani nevyšli.

Víkendový nápor

Radní Mesta Vysoké Tatry vnímajú situáciu rovnako ako Štrbania. „Mestská polícia situáciu monitoruje a prípadne porušenia nariadení, rieši upozornením na mieste. Zároveň apeluje na turistov a návštevníkov, aby sa správali zodpovedne k sebe a ostatným,“ povedal primátor mesta Ján Mokoš.

Parkovanie cez týždeň je podľa jeho slov dostačujúce. Cez víkend evidujú zvýšený nápor áut, motoristi sa snažia parkovať čo najbližšie k cieľovým miestam ich pobytu v prírode, načo porušujú niektoré nariadenia o spôsobe parkovania. Ďalšie parkovacie miesta, by v Tatrách boli jednoznačne potrebné.

Na snímke sánkari na lyžiarskom stredisko Jahodná pri Košiciach.
Zdroj: František Iván

Jahodná praská vo švíkoch

Hlavu v smútku má aj správca strediska Jahodná pri Košiciach. „Počas týždňa je to tu pokojnejšie, ale vo voľné dní praskáme vo švíkoch. Napríklad, uplynulý víkend tu bola hlava na hlave. Povedal by som, že sem prišlo viac ľudí, ako keď sa lyžuje. S rúškami a odstupmi je to veľmi problematické. Upozorňujeme turistov, ale iba pri čajovni a jej okolí. Na svahu je ťažko určiť, kto ku komu patrí,“ uviedol pre Plus JEDEN DEŇ vedúci lyžiarskeho strediska Ján Petróci. Dodal, že polícia k ním občas zájde, ale len sa prejde v dolnej časti svahu a potom odíde. Správca LS Jahodná uvažuje o zavedení dobrovoľného poplatku pri vstupe na svah, rovnako sa chystá spoplatniť parkovanie 5 eurami.

Rekreačná skialpinistka so psíkom.
Zdroj: archív

Poriadok nech robí štát

Rodiny s deťmi využívajú dojazdové priestory zjazdoviek na sánkovanie a bobovanie pri výletoch do prírody aj v strediskách, ktoré spravuje spoločnosť Tatry Mountain Resorts. „Nosenie rúšok a dodržiavanie odstupov je u každého individuálne. Základné povinnosti a preventívne opatrenia v súvislosti s aktuálnou situáciou sú všeobecne známe, na potrebu ich dodržiavania upozorňujú aj informačné tabule v stredisku. Na organizovanie a dodržiavanie poriadku nemáme personálne kapacity z dôvodu šetrenia nákladov. O poriadok sa musí postarať štát,“ zdôraznil hovorca TMR Marián Galajda. Poznamenal, že skialpinisti, snowboardisti a ďalší športovci, ktorým zasnežené a pripravené zjazdovky dali k dispozícii na aktívny oddych, môžu dobrovoľne prispieť na ich úpravu. Parkovisko v lyžiarskom stredisku Tatranská Lomnica spoplatnili.

Viac fotografií z aktivít turistov v horách nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Navštevujete uzavreté lyžiarske strediská na Slovensku v období lockdownu?