Vo Vysokých Tatrách bohato sneží a preto si už od tejto soboty užijú milovníci lyžovania prvú lyžovačku premiérovo z Lomnického sedla. Na 1 240 metrov dlhej zjazdovke v Lomnickom sedle je 150 cm snehu a podmienky na lyžovanie sú veľmi dobré. Z výšky 2 190 metrov nad morom si lyžiari užijú spolu 5,5 km dlhú trať až do Tatranskej Lomnice. "Otvorené budú aj zjazdovky zo Skalnatého plesa – Esíčka, Generál, Čučoriedky Východ, Čučoriedky Západ a Štart Západ," informovala hovorkyňa Tatry Mountain Resorts Zuzana Fabiánová.

V Tatranskej Lomnici tak štartuje sezóna na piatich zjazdovkách. Pre lyžiarov bude otvorených spolu 7,7 km tratí, na nich je od 40 do 50 cm snehu. Najočakávanejšia lyžovačka sezóny v Lomnickom sedle sa oproti minulým rokom posunula o čosi skôr.

Vlani museli čakať dlhšie

Lomnické sedlo sa v sezóne 2016/17 otváralo až na Nový rok, teda 1. januára. Na otvorenie najťažšej a najstrmšej tatranskej zjazdovky si spomína najstarší lanovkár Juraj Jancík takto: „Na lanovke, ktorej trasa vedie popri najatraktívnejšej zjazdovke pracujem už 50 rokov a spomínam si na dátum 20. november začiatkom osemdesiatych rokov, kedy sa tu začalo najskôr lyžovať."

Náročná úprava zjazdovky ratrakom

V minulosti sa podľa Jancíka otváralo Lomnické sedlo zvyčajne začiatkom decembra. Boli aj zimy, v rokoch 1983 a 84, kedy sa tam nelyžovalo vôbec. Sneh síce bol, ale strhli ho silné víchrice. V roku 2014 sedlo sprevádzkovali len na dva týždne a to až na jar 22. marca.

Pri úprave zjazdovky sa snažia zachovať z prírodného snehu čo najviac. Je v lavínovom teréne a pred oficiálnym spustením ju testuje Horská záchranná služba – stredisko lavínovej prevencie. "Samotná úprava zjazdovky v tak exponovanom teréne, kde je miestami sklon aj viac ako 40 stupňov, sa robí ukotvením ratraku na kotviaci bod. Ratrak sa pri nočnej úprave navíja vyše kilometrovým lanom o kotviaci bod a postupne sa vyťahuje po zjazdovke," vysvetlil Jancík.

Bude aj freeridová zóna

Nadšenci voľného terénu si užijú aj takzvanú Francúzsku muldu, ktorá je jednou z možností ako zlyžovať Lomnické sedlo. Francúzska mulda je obľúbenou oficiálnou freeridovou zónou s dĺžkou 1 380 a prevýšením 408 metrov.

Na Chopku lyžujú už týždeň

Lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry otvorilo zimnú sezónu prvou lyžovačkou na oboch stranách Chopku už 1. decembra. Tento piatok bude lyžiarom k dispozícii 16 kilometrov zjazdoviek a od soboty sa otvárajú ďalšie zjazdovky.