Čerstvých novorodencov balia do špeciálneho darčekového prebalu.

Takto milo zaodeté bábätká dávajú mamičkám či príbuzným tesne po ich narodení.

Symbolika tohto celého je jednoduchá - každé narodené dieťatko je dar. “Tento netradičný spôsob má prvý kontakt s rodinou iba umocniť,” uviedol hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Nápad sa ujal

Pozitívne reakcie zaskočili aj samotné autorky tejto myšlienky.

Tá im v hlave skrskla vlani pre Vianocami, keď si obzerali fotky detí na internete odeté v mikulášskom oblečení. “Rozmýšľali sme, čo by mohli spraviť, aby novorodenci vyzerali tiež tak pekne a zaujímavo, aby si mamička a príbuzní mohli odniesť čo najkrajšiu spomienku na naše oddelenie,” opísala vedúca lekárka neonatologického oddelenia Jana Jenčová.

Previazané mašľou

Lekári i sestry totiž chceli, aby si nádherný okamih akým je narodenie dieťaťa uchovali mamičky a ich rodiny v čo najkrajšom svetle.

“Tak sa to všetko nakoniec skĺbilo do myšlienky, aby detičky pripomínali mamičkám ten najkrajší darček aký kedy dostali,” dodala.

Dali ušiť saténové návleky, do ktorých vkladajú bábätká v tvare zabaleného darčeka aj s mašľou hneď po pôrode a po prvom ošetrení dieťaťa. “Takto upravené detičky ukážeme rodičom a príbuzným, ktorí si môžu svoje tak veľmi očakávané „darčeky“ odfotiť a uchovať si krásnu spomienku,” opísala Jenčová.

Reakcie rodičov a príbuzných ich potešili: “Fotky hneď rozposielajú celej rodine. Vraj takéto krásne zabalené detičky ešte niekde nevideli.“

Bábätká upokojujú hudbou

Na oddelení zaviedli aj muzikoterapiu. Malým chlapčekom a dievčatkám púšťajú inštrumentálne uspávanky. “Výsledok nás milo prekvapil, detičky boli omnoho pokojnejšie a usmievali sa,” uviedla vedúca sestra Darina Cichá.