S obecnou menou prišli ako prví na Slovensku. V Širokom si dali vyraziť vlastné mince pred štyrmi rokmi. A ide o poriadne tvrdú menu. Krytie jedného sokola je 1 150 eur. Táto hodnota predstavuje podiel majetku obce na jedno vyrazené platidlo. „Také krytie nemá žiadna mena na svete,“ vraví starosta Stanislav Bartoš (47).

Bol to práve on, kto prišiel s nápadom na obecné peniaze. Medzi ľuďmi sa sokol ujal a z toho, čo spočiatku brali ako zábavu, sa vykľula uznávaná mena. „Do obehu sa mince dostávajú pri rôznych príležitostiach. Napríklad na Deň žien ich dostáva každá žena alebo ich dávame ako výhru v tombole na plesoch či na rôznych zábavných a športových podujatiach,“ vysvetľuje starosta.


Starosta: Sokoly považuje za najlepšie krytú menu.
Foto: Ingrid Timková/Plus JEDEN DEŇ

Ako stravné lístky

Obyvatelia obce sokolmi platia v šiestich miestnych prevádzkach: v potravinách, u kaderníčok, pedikérok či kozmetičky. Používajú ich aj ako milodary v kostole. Takto podporujú miestnych podnikateľov, ktorí na daniach sokoly prinášajú späť do obecnej kasy alebo ich sami zužitkujú ako platidlo, opäť v rámci obce.

„Funguje to na princípe stravných lístkov. Veď oficiálne je to kovová odberná poukážka,“ smeje sa starosta. Obec si v kremnickej mincovni dala vyraziť 3 200 kusov mosadzných mincí. Na lícnej strane je miestny kostol, v pozadí blízke pohorie Branisko.

Na rubovej je sokol v erbe obce. Záujem o unikátne mince už prejavili ľudia z celého sveta, numizmatici, zberatelia či rodáci. Na dobierku už sokol posielali do Nemecka, Maďarska, Anglicka i Ameriky. Keď sa minie, dajú vyraziť ďalšie. V dedine dokonca uvažujú aj o vyššej nominálnej hodnote. Chceli by aj dvojsokolovú či päťsokolovú mincu.

Nevyčerpateľný obecný poklad

Široké je ekonomicky zdatná obec. Okrem vlastnej meny má aj obecný poklad. Prispieva doň samospráva a rôzni darcovia. Vyplácajú z neho napríklad obyvateľov obce postihnutých nepríjemnou životnou udalosťou či živelnými pohromami. Funguje to na princípe poistenia. Poklad je nevyčerpateľný, každý rok môžu vyčerpať iba polovicu. Momentálne je v ňom 2 475 eur.