Atmosféra miesta bola podľa jeho slov vtedy láskavá, príjemná a nikomu neprekážala trma-vrma sobotného rána.

Počuli ste o víkendových škŕkajúcich žalúdkoch?

"Všetci hľadáme najlepší syr, víno, koláče a džúsy, klobásy, ručne vyrábané čokoládové pochúťky a sme lákaní príjemnými obchodníkmi, v čistých zásterách, ktorí sú pripravení vyhovieť našim chuťovým rozmarom a postarať sa o víkendové škŕkajúce žalúdky," opisuje sobotnú atmosféru, ktorá panuje v tržnici.

Slinky sa nám zbiehajú v ústach.
Zdroj: Stará tržnica

Víno, predavačky syrov a klebety

Nepominie ani hodnotenie predavačiek syra, ktoré sa mu zdali vtedy mladé, atraktívne, s milým úsmevom... "Pri vedľajšom pulte zasa mladí muži ponúkajú  víno na degustáciu, zdá sa, že nám toto poriadne zamotá hlavu. Vychutnávam si virvar ľudí všetkých vekových kategórií, od tmoliacich sa detí, posedávajúcich seniorov, ktorí s pohárom zlatistého moku sú zabratí do svojich spomienok, ani si neuvedomujú pulzujúci život okolo nich..., po obyčajné stoly a ešte obyčajnejšie lavičky, kde tí, čo nakúpili klebetia pri káve s koláčikom," vybavuje si cudzinec zvláštne detaily, pocity a nálady.

Posledné zemiaky minuloročnej sezóny.
Zdroj: Stará tržnica

Len tri slová

David nezabudne spomenúť, že občas stratil z dohľadu priateľov, ktorí ho do Starej tržnice priviedli, ale nemal z toho ani najmenšie obavy, pretože vedel, povedať Dobrý deň a Ďakujem. Akurát pri hľadaní priateľov zistil, že chodí stále dookola a naráža plecami do tých istých ľudí, s výnimkou stratených kamarátov. "Neskôr sa vyberiem na poschodie. Jeho okraje lemuje pavlač. Pozerám z nej dole a vidím stánky a davy ľudí. Nestojím však dlho nečinne, pretože tu hore ma čaká blší trh, nesúvisí však s jedlom: artefakty z minulosti, sklenené a kovové ozdoby, kedysi bežné, ale teraz vo mne budia nostalgiu..., vintage i súčasné oblečenie, knihy z krajín blízkych i vzdialených...," roznežnil sa hosť spoza veľkej mláky.

A opäť klíčky.
Zdroj: Stará tržnica

Zvláštna debata, opis i slovník

Potešilo ho, že sa mu naskytla príležitosť prehodiť pár slov po anglicky s istým štíhlym mužom o tom, aký mohol byť život v Bratislave približne v roku 1950. Inšpirovala ho k otázke pohľadnica, ktorú pán predával a jej cenu stanovil pre zahraničného hosťa na jedno euro. 

"Cestou naspäť z poschodia míňam detský kútik, kde si najmenší môžu kresliť, sledovať vystúpenie klauna alebo kúzelníka predvádzajúceho triky s trblietavými predmetmi. Niektorí malí chlapci, ostrihaní na ježka, stojac v spratých kombinézach, z ktorých vyrástli a so záplatou na kolenách sa s otvorenými ústami dožadujú ďalších kúziel," znie až archaické vylíčenie zážitku.

Rozprávková babka i predavačka kyslej kapusty

Spomenie tiež bielovlasú, bacuľatú starenku, ktorá sa zrazu vynorila z davu. "Jej dospelý syn, môj priateľ, nepočítal, že ju tu stretne. Pani vyzerá ako z rozprávky, aj s tou drevenou varechou, ktorá v danom momente symbolizuje jej biznis v tržnici. Obaja sa rozprávajú, usmievajú, a tak si všetci sadneme a preberáme pletky ostatných dní. Neskôr sa vyberieme k východu z tržnice, prechádzame okolo predávačky kyslej kapusty. Vždy je tu dlhý rad. Ani objemnejšia postava ženy jej nebráni šikovne prekladať kyslú lahôdku zo súdka do plastových vrecúšok. Zrazu sa ocitneme vonku a prekvapí nás slnečné počasie, hoci ešte pred chvíľkou sme boli v prítmi obrovskej tržničnej haly," nevedno prečo, ale pokus o poetično Davida stále neopúšťa.

Ak si chcete oddýchnuť započúvajte sa do tónov klavírnej hudby.
Zdroj: Stará tržnica

Vyznanie nie žene, ale Starej tržnici

Dodáva, že ak sa im nechcelo ísť domov, tak zašli do dobrej kaviarne neďaleko vchodu. "Prechádzame ťažkými závesmi, tlačíme sa okolo malého stola a relaxujeme pri tónoch klavíra na ktorom hrá staršia veselá žena, ktorá však bude zrejme mladšia ako ja. Dám si chutné koláče a kávu. Rozmýšľam nad úžasným šťastím, ktoré ma priviedlo s týmito ľuďmi, ktorých milujem na toto čarovné miesto v Starom Meste. Spomeniem si aj na to, že moji priatelia boli kedysi pre mňa cudzinci a teraz už nie sú," opäť sa zamyslí.

Pochvalná polievková bodka

Jeho niť myšlienok pretrhne náhle povinnosť dať dokopy všetko, čo v tržnici nakúpili a porada, kam sa pôjdu všetci naobedovať. Nevieme, či zamierime domov alebo do nejakej reštaurácie, kde podávajú okrem dobrého piva, veľkej porcie mäsa, v prípade potreby aj uhorkový šalát s octom pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť čo si dajú alebo sa im nedarí rozlúštiť jedálniček.

Cudzinec svoje spomienky na Starú tržnicu v Bratislave uzavrie naozaj netradične, úvahou o slovenských polievkách. "Už asi navždy, nech by som bol kdekoľvek, ma bude pokúšať porovnávať tie kadejaké svetové polievky s tými legendárnymi slovenskými...," znie predsavzatie Kanaďana Davida Zierotha. 

Viac foto zo Starej tržnice nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článok!

Anketa
Máte radi atmosféru tržníc a trhovísk?

Voľný preklad podľa: https://spectator.sme.sk/c/22594096/blog-remembering-stara-trznica.html