Aktualizované

"Polícia nepúšťa cez mesto kamióny smerom do Ružomberka ani do Trstenej. Od Kraľovian sa vytvorila dlhá kolóna áut. Fotka je z cesty medzi kruhovou križovatkou a cestným mostom,"infromuje faceboovová stránka My Orava.

Aktuálne z Dolného Kubína.
Aktuálne z Dolného Kubína.
Zdroj: FB MY Orava

Na Orave musela zasahovať odťahová služba. Zachraňovala kamión zapadnutý vedľa cesty.

V utorok po 17. h najviac sneží v Žilinskom kraji, na severe Banskobystrického kraja a na východe krajiny, kde intenzita sneženia presahuje 1 mm/h. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom profile na sociálnej sieti. Meteorológovia uvádzajú, že v Oravskom Veselom a Hornom Vadičove intenzita sneženia presahuje takmer 3 mm/h.

Zasahovať museli aj záchranné zložky
Zasahovať museli aj záchranné zložky
Zdroj: FB Dopravný servis Orava

"Predovšetkým v Žilinskom kraji a na hornom Spiši bude sneženie pretrvávať až do zajtrajšieho poludnia, opäť tak treba očakávať výraznejšiu snehovú nádielku,"uviedol SHMÚ. Najmä na severe krajiny naďalej platia výstrahy pred snežením a vetrom na horách. Výstraha druhého stupňa pred snežením platí do stredy 16. januára pre okresy Čadca, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad, informuje o SHMÚ na svojom webe.

Okresné úrady v Námestove a Čadci vyhlásili v utorok mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou na území celých okresov. Celkovo je mimoriadna situácia v Žilinskom kraji vyhlásená v troch mestách a 34 obciach. TASR o tom informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Na niektorých úsekoch dopravu riadia policajti
Na niektorých úsekoch dopravu riadia policajti
Zdroj: FB Dopravný servis Orava

Na území okresu Námestovo je mimoriadna situácia v Námestove a 11 obciach, na území okresu Čadca v mestách Čadca, Krásno nad Kysucou a 11 obciach. V okrese Žilina je mimoriadna situácia v štyroch obciach, v okrese Dolný Kubín v troch obciach, v okrese Martin v troch obciach, v okrese Kysucké Nové Mesto v jednej obci a v okrese Ružomberok v jednej obci.

Podľa vedúceho odboru krízového riadenia žilinského okresného úradu sa naplnili predpovede o výdatnosti sneženia. "Situácia je zlá najmä v severnej časti Žilinského kraja. Pravdepodobne nasneží tých 30 centimetrov. Pribúdajú ďalšie obce s mimoriadnou situáciou na Kysuciach, v okresoch Námestovo, Ružomberok a Martin. Je to plošnejšie ako na začiatku roka, na väčšej ploche napadlo viac snehu," uviedol Hollý.

Cestná situácia smerom z Čadce na Oravu je vo veľmi zlom stave, husté sneženie stále pokračuje. V okrese Námestovo bol dokonca zaznamenaný kolaps dopravy. Kamión tam skrížil cestu.

Polícia SR na svojom facebooku zverejnila video z oravských ciest.

 

Aktuálna situácia na Orave.
Aktuálna situácia na Orave.
Zdroj: FB Polícia SR

Zdá sa, že najhoršie podmienky sú podtatranskom regióne. Cestári tu museli vyhlásiť mimoriadnu situáciu. "Chotár je neprejazdný, silný vietor a masy snehu. Už je toho naozaj priveľa,"komentujú situáciu z cesty medzi Štrbou a Šuňavou vodiči.

Okrem okresu Poprad je vážna situácia aj v susedných okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa. Problémy hlásia aj vodiči na Liptove. Nárazový vietor pretrváva vo Vysokých Tatrách. Vodičom komplikuje podmienky nárazový vietor. Zlá situácia je medzi Popradom a Starým Smokovcom, no aj v okolí Štrbského Plesa, Rakús, Lendaku a Ždiaru.  

Mimoriadna situácia vládne aj v Žilinskom kraji a to v dvoch mestách a až v 25 obciach."V mestách Čadca a Krásno nad Kysucou a v obciach Makov, Radôstka, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Klokočov, Olešná, Raková, Korňa, Staškov. V okrese Žilina v obciach Belá, Lysica, Terchová a Lutiše. V okrese Dolný Kubín v obciach Pribiš a Pucov. V okrese Námestovo v obciach Beňadovo, Sihelné, Mútne, Oravské Veselé, Klin, Oravská Lesná, Rabčice, Oravská Polhora a Rabča. V okrese Kysucké Nové Mesto v obci Ochodnica," uvádza agentúra Tasr. 

Mohlo by vás zaujímať: