Aktualizované

"Polícia nepúšťa cez mesto kamióny smerom do Ružomberka ani do Trstenej. Od Kraľovian sa vytvorila dlhá kolóna áut. Fotka je z cesty medzi kruhovou križovatkou a cestným mostom,"infromuje faceboovová stránka My Orava.

Aktuálne z Dolného Kubína.
Aktuálne z Dolného Kubína.
FB MY Orava

Na Orave musela zasahovať odťahová služba. Zachraňovala kamión zapadnutý vedľa cesty.

V utorok po 17. h najviac sneží v Žilinskom kraji, na severe Banskobystrického kraja a na východe krajiny, kde intenzita sneženia presahuje 1 mm/h. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom profile na sociálnej sieti. Meteorológovia uvádzajú, že v Oravskom Veselom a Hornom Vadičove intenzita sneženia presahuje takmer 3 mm/h.

Zasahovať museli aj záchranné zložky
Zasahovať museli aj záchranné zložky
FB Dopravný servis Orava

"Predovšetkým v Žilinskom kraji a na hornom Spiši bude sneženie pretrvávať až do zajtrajšieho poludnia, opäť tak treba očakávať výraznejšiu snehovú nádielku,"uviedol SHMÚ. Najmä na severe krajiny naďalej platia výstrahy pred snežením a vetrom na horách. Výstraha druhého stupňa pred snežením platí do stredy 16. januára pre okresy Čadca, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad, informuje o SHMÚ na svojom webe.

Okresné úrady v Námestove a Čadci vyhlásili v utorok mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou na území celých okresov. Celkovo je mimoriadna situácia v Žilinskom kraji vyhlásená v troch mestách a 34 obciach. TASR o tom informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Na niektorých úsekoch dopravu riadia policajti
Na niektorých úsekoch dopravu riadia policajti
FB Dopravný servis Orava

Na území okresu Námestovo je mimoriadna situácia v Námestove a 11 obciach, na území okresu Čadca v mestách Čadca, Krásno nad Kysucou a 11 obciach. V okrese Žilina je mimoriadna situácia v štyroch obciach, v okrese Dolný Kubín v troch obciach, v okrese Martin v troch obciach, v okrese Kysucké Nové Mesto v jednej obci a v okrese Ružomberok v jednej obci.

Podľa vedúceho odboru krízového riadenia žilinského okresného úradu sa naplnili predpovede o výdatnosti sneženia. "Situácia je zlá najmä v severnej časti Žilinského kraja. Pravdepodobne nasneží tých 30 centimetrov. Pribúdajú ďalšie obce s mimoriadnou situáciou na Kysuciach, v okresoch Námestovo, Ružomberok a Martin. Je to plošnejšie ako na začiatku roka, na väčšej ploche napadlo viac snehu," uviedol Hollý.

Cestná situácia smerom z Čadce na Oravu je vo veľmi zlom stave, husté sneženie stále pokračuje. V okrese Námestovo bol dokonca zaznamenaný kolaps dopravy. Kamión tam skrížil cestu.

Polícia SR na svojom facebooku zverejnila video z oravských ciest.

 

Aktuálna situácia na Orave.
Aktuálna situácia na Orave.
FB Polícia SR

Zdá sa, že najhoršie podmienky sú podtatranskom regióne. Cestári tu museli vyhlásiť mimoriadnu situáciu. "Chotár je neprejazdný, silný vietor a masy snehu. Už je toho naozaj priveľa,"komentujú situáciu z cesty medzi Štrbou a Šuňavou vodiči.

Okrem okresu Poprad je vážna situácia aj v susedných okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa. Problémy hlásia aj vodiči na Liptove. Nárazový vietor pretrváva vo Vysokých Tatrách. Vodičom komplikuje podmienky nárazový vietor. Zlá situácia je medzi Popradom a Starým Smokovcom, no aj v okolí Štrbského Plesa, Rakús, Lendaku a Ždiaru.  

Mimoriadna situácia vládne aj v Žilinskom kraji a to v dvoch mestách a až v 25 obciach."V mestách Čadca a Krásno nad Kysucou a v obciach Makov, Radôstka, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Klokočov, Olešná, Raková, Korňa, Staškov. V okrese Žilina v obciach Belá, Lysica, Terchová a Lutiše. V okrese Dolný Kubín v obciach Pribiš a Pucov. V okrese Námestovo v obciach Beňadovo, Sihelné, Mútne, Oravské Veselé, Klin, Oravská Lesná, Rabčice, Oravská Polhora a Rabča. V okrese Kysucké Nové Mesto v obci Ochodnica," uvádza agentúra Tasr. 

Mohlo by vás zaujímať: