Rozhodnutie o povolení hromadných akcií sa týka iba Michaloviec a Strážskeho.

Opatrenie naďalej platí pre okolité obce Laškovce, Trhovište, Zemplínska Široká, Vrbnica a Iňačovce. Bolo rozšírené aj pre mestečko Veľké Kapušany a  obce Kapušianske Kľačany, Ruská a Krišovská Liesková.

Prednostka Okresného úradu v Michalovciach Jana Cibereová zdôvodnila rozhodnutie tým, že za posledné dni a víkend v meste pribudli len tri prípady a za posledných 24 hodín nebol hospitalizovaný žiadny obyvateľ mesta. „Predpokladáme, že za to vďačíme očkovaniu v ohnisku nákazy a zákazu organizovania hromadných akcií. Tieto opatrenia splnili svoj účel a ochorenie by sa už nemalo ďalej šíriť,“ sršala optimizmom prednostka.

Poznamenala, že hoci jeden zo zákazov zrušili, nemôžu nič brať ako definitívu. „Pri tomto ochorení musíme byť stále opatrní. Ak by sa do Michaloviec ochorenie vrátilo, zákaz obnovíme,“ hovorí šéfka okresného úradu.

Je to podivný zákaz!

Michalovčania sú presvedčení, že k zrušeniu zákazu došlo len preto, že sa blíži termín konania Zemplínskeho jarmoku a zrazu motorkárov.

Cibereová toto tvrdenie rázne poprela. „Určite to nie je pravda, vychádzali sme z počtu nových prípadov v meste Michalovce. Za víkend boli zaznamenané tri prípady a za posledných 24 hodín nepribudol žiadny prípad," stojí si za svojim prednostka.

Rovnakú rétoriku zvolil aj hlavný hygienik SR Ján Mikas. „ Za ostatné dva týždne pribudlo 92 nových prípadov v okrese Michalovce a len 16 z nich bolo z mesta,"dodáva Mikas.

Tisíce zaočkovaných

Od vypuknutia epidémie  v máji do utorka (31. 8.) bolo zaočkovaných celkovo 3276 k tomu je potrebné pripočítať preočkovanie 321 osôb v okolitých obciach. „Štatistika sa každý deň mení, vždy sa objaví nejaký nový prípad v okrese Sobrance, Trebišov, Vranov nad Topľou,“hovorí šéf hygienikov.

Odmietnutie očkovania

Očkovanie nie je vždy bez problémov. „Pôvodná informácia znela, že v tzv. Angi mlyne sa odmieta dať zaočkovať desať rodín. Napokon sa ukázalo, že ide „len“ o šesť osôb. Päť z nich je už zaočkovaných. Jedného riešime individuálne. Ak sa nepodrobí príkazu hlavného krajského lekára o zaočkovaní, bude izolovaný. Znamená, bude mať zákaz vychádzania,“ vysvetlil  okolnosti mimoriadneho prípadu Ján Mikas.

Pôrod na infekčnom

Primár infektológie michalovskej nemocnice Štefan Zamba doplnil informácie o počty hospitalizovaných pacientov. Do utorka bolo na Zemplíne celkovo evidovaných 350 prípadov osýpok. „Na infektologickom oddelení nemocnice bolo  v tom čase zaznamenaných 16 pacientov. Za posledných 24 hodín sme mali hospitalizovaných šesť pacientov a v ústavnej pohotovostnej službe bolo sedem pacientov ošetrených ambulantne," spresnil primár Zamba.

Povedal, že od začiatku mája do utorka 31. júla  mali v nemocnici hospitalizovaných spolu 247 pacientov, a vyše 100 chorých ošetrili ambulantne.

V nemocnici zaznamenali aj prípady tehotných žien s osýpkami. „ Dokonca sme na na našom oddelení absolvovali pôrod. Bol spontánny, všetko prebehlo v poriadku a bez komplikácií. Rodičku a novorodenca sme izolovali, momentálne sú už v domácom prostredí,“ spomenul  kuriózny prípad.

Primár  je rád, že napriek tomu, že majú na oddelení aj  maličkých pacientov do 15 mesiacov s oslabenou imunitou, k ohrozeniu života žiadneho z nich našťastie nedošlo.

Najbližšie zasadnutie krízového štábu sa uskutoční 13. augusta.

Prečítajte si aj:

Obávate sa osýpok? Napíšte nám do diskusie...