Presne takúto situáciu si v mysli vybavia mnohí pri zmienke o tom, že mesto Košice v rámci obnovy vstupu na najväčší košický Verejný cintorín otvorilo v jeho tesnej blízkosti kaviareň.

Anglický názov

Správa mestskej zelene (SMsZ) už dávnejšie prejavila záujem o prenájom nebytového priestoru pri cintoríne na účely prevádzky kaviarne. To sa mestskej spoločnosti podarilo a 15. júna spustila jej prevádzku. "Oficiálny názov si vybral nájomca a priestor nesie jednu z odvodenín krstného mena prevádzkarky Eleonóry Gaškovej a jej matky v anglickej verzii," informoval referent pre styk s verejnosťou SMsZ Peter Sasák.

Viac fotografií z kaviarne na čudnom mieste nájdete TU >>>

Rozhodol prieskum

Dôvod nie celkom bežného kroku - otvoriť miesto, kde sa budú môcť návštevníci cintorína osviežiť - vyplynul z výsledkov prieskumu, ktorý sa realizoval v novembri 2019 po tom, keď mesto prevzalo pohrebiská do svojej správy. Práve z ankety vzišla táto požiadavka, v okolí cintorína sa totiž nenachádza žiadna prevádzka alebo podnik, ktorý by ponúkal túto možnosť.

"O prevádzku a chod kaviarne sa stará súkromný nájomca, ktorý uspel vo verejnej súťaži a ponúkol najvyššiu cenu za nájom našich priestorov. SMsZ je však jeho vlastníkom. Kaviareň je otvorená od 9.00 do 18.00. Pri určení otváracích hodín sme sa v spolupráci s nájomcom snažili podchytiť čas, keď na cintorín prichádza najviac ľudí," vysvetlil Sasák.

Obmedzený sortiment

Hovorca zdôraznil, že pri podmienkach na zriadenie prevádzky jasne vymedzili obmedzenia pri ponúkanom sortimente, aby sa rešpektovala a zachovala dôstojnosť daného priestoru. Návštevníci si môžu vybrať z ponuky nealka, kávy a ďalších teplých nápojov, koláčov a drobného pečiva. Okrem osvieženia je možné v priestoroch usporiadať napríklad aj kar. Aktuálna kapacita je síce obmedzená na dvadsať ľudí, ale po obnove vstupnej časti Verejného cintorína vznikne aj priestor na posedenie pred vstupom do kaviarne.

Čítajte TU, kde plánuje mesto otvoriť ďalšiu podobnú prevádzku, zároveň hlasujte v našej ankete >>>