Teplomer v čase štartu ukazoval necelých 8 stupňov Celzia, čo je síce podľa vytrvalcov ideálne počasie, problémom však bol povestný košický vetrisko, ten dosahoval rýchlosť takmer 40 km/h.

Rekordný počet

Napriek spomenutému, na maratónsku trať vybehlo 14 557 vytrvalcov. Tisícky priaznivcov maratónu sa tiež nedali zahanbiť a zaujali svoje miesta okolo trate a povzbudzovali pretekárov.

Obloha nad Dómom  vyzerala hrozivo.
Obloha nad Dómom vyzerala hrozivo.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Víťaz z Kene

Vavríny víťazstva si napokon odniesol Keňan Hillary Kipsambu, ktorý sa na najvyšší stupienok postavil vďaka dosiahnutému času 2:09:33. Dve a pol minúty mu chýbali k tomu, aby zdolal traťový rekord. Víťaz získal finančnú odmenu 12 000 eur. „Chcel som si zlepšiť osobák 2:07:20 z vlaňajšieho jesenného maratónu v Amsterdame, ale to by sa v takomto vetre nepodarilo azda nikomu,“ poznamenal Hillary Kipsambu. „Keby tak nefúkalo, trúfol by som si na čas pod 2:07 h.“Také počasie, ako v nedeľu, bolo podľa meteorológov naposledy počas 75. ročníka MMM v roku 1998.

Víťazka MMM Etiópčanka Kumeschi Sichala Deressová v cieli.

Traťový rekord

Zo žien bola najrýchlejšia pôvabná Etiopčanka Kumeshi Sichala Deressová, ktorá s časom 2:26:01 h vytvorila nový ženský traťový rekord MMM a zároveň o 2:41 min zlepšila aj svoj osobný rekord. Z minuloročného rekordu MMM Keňanky Milliam Ebongonovej stiahla až  1:15 min. Ženy menili historické zápisy tri roky  po sebe. Predvlani to bola Sheila Jerotichová (2:27:34), uplynulý rok Ebongonová (2:27:16) a tento rok  Sichala Deressová (2:26:01). "Cítila som sa v dobrej forme, preto mi neprekážal ani vietor. V bezvetrí by som možno zaútočila aj na čas okolo 2:23 h,“ prezradila Etiopčanka.

Článok pokračuje na druhej strane. S čím bojoval slovenský vytrvalec Sahajda a kto nemal čas na oslavu?