Laik by mohol povedať, že je potrebné staré zbúrať a postaviť nové. Toto riešenie však neprichádza do úvahy.

Pamätník spomedzi budov

„Je to pamiatkovo chránený objekt, rovnako ako celý areál nemocnice s veľkolepým francúzskym parkom,“ vysvetľuje hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková. „Budova bola postavená ešte pred začatím fungovania prvej štátnej nemocnice, ktorú otvorili 24. júla 1924 a sídlila v nej Klinika úrazovej chirurgie, ktorú po otvorení novej budovy Urgentného príjmu na Rastislavovej 43 v roku 2014, presťahovali do týchto moderných priestorov,“ spresnila hovorkyňa. Dodala, že momentálne sa II. pavilón využíva už len čiastočne. „Na I. poschodí sú funkčné operačné sály, v ktorých sa riadne pracuje. Niektoré časti budovy slúžia v prípade potreby ako sklady,“ poznamenala.

Budova niekdajšej Kliniky úrazovej chirurgie by potrebovala rekonštrukciu.
Budova niekdajšej Kliniky úrazovej chirurgie by potrebovala rekonštrukciu.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Rekonštrukcia by pomohla...

Vysvetlila, že na to, aby budova bola viac vyťažená, je potrebná rozsiahla rekonštrukcia. UNLP Košice vypracovala projekt „Oprava fasády a strechy vrátane výmeny okien na II. pavilóne“, pričom predpokladané náklady boli vyčíslené na zhruba 3,6 mil eur. Nakoľko ide o pamiatkovo chránenú stavbu, projekt bol predložený na schválenie aj pamiatkárom. V tejto čiastke nie sú zahrnuté náklady na stavebné úpravy vnútorných priestorov, tie odhadujeme na takmer 7 mil eur,“ dodala Vaněková. V UNLP Košice momentálne vykonávajú rozsiahle rekonštrukcie na viacerých pracoviskách, ale situácia sa s ohľadom na aktuálnu situáciu podstatne zmenila. „Na niektoré opravy už máme hotovú aj projektovú dokumentáciu, na iné ju ešte len pripravujeme, teda sú vo fáze zámeru. Realizácia prác samozrejme závisí od pridelených kapitálových výdavkov zo strany rezortu zdravotníctva,“ zdôraznila hovorkyňa.

Viac foto TU

Richard Raši vie o tom svoje

Svoje lekárske začiatky si odkrútil v II. pavilóne aj vtedy začínajúci lekár Richard Raši. „Odkedy si „dvojku“ pamätám, nikdy nebola z vonkajšej strany v super stave, aj keď je to krásna historická budova. Pre traumačku to však bol v roku 1996, keď sme sa tam sťahovali, prechod do lepšieho. Mali sme pre náš odbor úrazová chirurgia všetko po ruke - anesteziologicko-resuscitačné oddelenie, röntgeny, ultrazvuk aj CT. Bol tam aj oddelený septický trakt pre infekčné úrazové stavy. Po rekonštrukcii to bolo najväčšie a najkomplexnejšie vybavené pracovisko úrazovej chirurgie na Slovensku s novými modernými operačnými sálami,“spomína Raši.

Spomienky ostali

Dodáva, že takmer celú svoju lekársku prax prežil práve v druhom pavilóne UNLP v Košiciach. „Zažil som tam stovky náročných operácií a tisíce ambulantných pacientov, vrátane aj mimoriadne tragických udalostí, ako bola havária autobusu na Úhornej, pri ktorej zomrelo 13 ľudí a všetkých zranených vozili k nám na úrazovku,“ vyloví z pamäti smutné spomienky.

Spodný rad: Klíma, Tomáš, Brandebur, Kitka, Molčányi, Karolyi, Vanický. Na zábere je R. Raši  nad jedinou ženou v kolektíve MUDr. Klembárovou, ktorá je známa ako prvá Slovenka, ktorá zdolala himalájsku 8 tisícovku..Kubašovský druhý napravo od R.R., od neho napravo terajší primár Tomčovčík. Naľavo od Dr. Klembárovej je nebohý Dr. Karas, jediný internista v  kolektíve, ktorý robil predoperačné vyšetrenia,, zahynul pri meste Gospič (Chorvátsko) pri tragickej nehode košického autobusu.
Spodný rad: Klíma, Tomáš, Brandebur, Kitka, Molčányi, Karolyi, Vanický. Na zábere je R. Raši nad jedinou ženou v kolektíve MUDr. Klembárovou, ktorá je známa ako prvá Slovenka, ktorá zdolala himalájsku 8 tisícovku..Kubašovský druhý napravo od R.R., od neho napravo terajší primár Tomčovčík. Naľavo od Dr. Klembárovej je nebohý Dr. Karas, jediný internista v kolektíve, ktorý robil predoperačné vyšetrenia,, zahynul pri meste Gospič (Chorvátsko) pri tragickej nehode košického autobusu.
Zdroj: archív R.R.

 

Mladého lekára šéfovia poriadne "školili"

Keď nastupoval na chirurgiu viedli vtedy kliniku prednosta Brandebur a primár Karolyi, ale väčšinu jeho lekárskej praxe mu šéfoval profesor Kitka a súčasný šéf kliniky docent Molčányi. V dobrom spomína aj na vrchnú sestru Feniakovú, ktorá ho spolu s primárom a prednostom ako mladého lekára poriadne „cepovala“.

Kuriózny úraz

Druhý pavilón nik nevolal inak ako traumačka. „V Košiciach asi neexistoval športovec, ktorého sme na úrazovke nemali, všetky hokejové i futbalové hviezdy sa u nás skôr či neskôr objavili. Doteraz po celom kraji stretávam bývalých pacientov, ktorí ma oslovujú s tým, že som ich kedysi pred 15 či 20 rokmi operoval. Niektoré prípady boli skutočne výnimočné. Priviezli k nám napríklad muža, ktorému z hlavy, kolmo hore trčal celý nôž. Bol to náhodný účastník dedinskej bitky. Vyzeralo to hrozivo, ale napokon dopadol dobre, nôž sa zastavil na kosti a nič vážne nepoškodil,“ spomenul si na kuriózne zranenie. Raši verí, že významné investície do rekonštrukcií zdravotníckej infraštruktúry s ktorými začala ešte vláda Fica resp. Pellegriniho, neobídu v blízkej budúcnosti ani krásny historický  II. pavilón a ten tak nájde nové využitie.

Viac foto TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Čo by ste navrhovali urobiť s budovou?
  • 93%
  • 1%
  • 5%
  • 1%