KOŠICE. V košickej mestskej časti Luník IX vládne medzi Rómami z Hrebendovej ulice nepokoj a nespokojnosť. Z dvoch vchodov 22 a 24 sa musia vysťahovať.

S deťmi na ulicu nepôjdu

Tvrdia, že nemajú kam odísť. V jednom vchode žije približne 24 rodín. Niekoľko rodín, ktoré mali nájomné zmluvy a platili, sa presťahovali inam. Niektoré rodiny sa obrátili na súd.

„Rómovia z vchodov 22 a 24 sa obrátili na súd. Chceme sa na súde vyjadriť, ako je to s tými bytmi. Takže čakáme, ako rozhodne súd,“ povedala Magdaléna Mirgová, ktorá sa tiež musí vysťahovať. Podľa jej slov sa na súd obrátilo asi deväť rodín.

„My chceme, ak sa bude tento blok búrať, nech nám dajú nejaké náhradné byty a my začneme platiť aj dlžobu aj svoj nájom. Ale takto s deťmi nemôžeme ísť von na ulicu. Deti mi chodia do školy, do škôlky. A ide zima, kde pôjdeme,“ hovorí Mirgová.

Na nájom vraj nemajú

Doložila, že tunajšia prevádzkarka košického bytového podniku chodí po ulici a megafónom oznamovala ľuďom, že sa majú hneď vysťahovať. Mirgová pripustila, že nemá nájomnú zmluvu ako aj to, že už pred pol rokom dostali písomnú výzvu, aby sa vysťahovali.

Tvrdí, že jej štvorčlenná rodina žije z mesačného príjmu okolo 220 eur, no keby jej dali náhradné bývanie, platila by nájom 30 eur, viac si nemôže dovoliť.

Bytový podnik mesta Košice, ktorý spravuje byty aj na košickom Luníku IX, už dávnejšie upozornil ľudí z Hrebendovej 22 a 24, že tí, ktorí nemajú nájomné zmluvy a sú neplatiči, sa budú musieť vysťahovať, už pred polrokom dostali písomnú výzvu na vysťahovanie.

Havarijný stav domu

Mnohé rodiny tu nemajú ani trvalý pobyt. Ako uviedol koordinátor mesta pre aktivity na Luníku IX Miloš Ihnát, bytový dom na Hrebendovej 22 a 24 je v havarijnom stave.

„Všetky rodiny, ktoré mali platné nájomné zmluvy, už boli vyriešené a presťahovali sa do iných bytov,“ povedal Ihnát. Doložil, že podľa posudku stavebného úradu je dom nebezpečný, ohrozuje životy ľudí a mal by sa zbúrať do konca tohtoročnej jesene.