Košický mestský a krajský poslanec Ladislav Rovinský je presvedčený, že keby majetok predával niekto, komu záleží, aby obchodná verejná súťaž zdvihla cenu nehnuteľnosti, tak by určite urobil viac v marketingu, ako to bolo v tomto prípade.

Ladislav Rovinský má na predaj svoj názor.
Ladislav Rovinský má na predaj svoj názor.
Zdroj: archív L.R.

 

„Predaj mal byť transparentnejší. V minulosti platilo, že nehnuteľnosť sa ponúkla najprv štátnym organizáciám, mestu a až potom súkromníkovi. Určite sa budem zaujímať o to, či nový vlastník splní čo deklaruje – výstavbu štartovacích bytov za výhodné ceny,“tvrdí Rovinský.

Otvorená súťaž

Lesy SR nevidia situáciu okolo predaja tak dramaticky. „Neevidujeme k dnešnému dňu žiadnu výhradu ohľadom transparentnosti predaja, ani k trhovej cene. Považujeme to za špekuláciu, pretože cenu stanovil znalec a hodnota bola vygenerovaná otvorenou súťažou,“ uviedol pre Plus JEDEN DEŇ vedúci odboru komunikácie Lesy SR Pavel Machava.

Fotodokumentácia k predaju. Jedáleň s príslušenstvom.
Fotodokumentácia k predaju. Jedáleň s príslušenstvom.
Zdroj: screenshot archív LESY SR

 

Nezáujem nájomníkov

Vysvetlil, že predávaný majetok pozostáva z pozemkov o rozlohe 2498 metrov štvorcových a troch budov, ktoré sú v značne zlom stave. „V roku 2000 sa výpočtové stredisko podniku  Lesy SR odsťahovalo do administratívnej budovy na Moyzesovej ulici v Košiciach. Odvtedy bola nehnuteľnosť zaradená do kategórie prebytočného majetku a do doby odpredaja prenajímaná štátnym a neštátnym subjektom,“ povedal Machava. Vysvetlil, že budovy nikdy neboli nájomníkmi využívané na sto percent.

Fotodokumentácia k predaju. Pohľad na dom 432 z Rastislavovej.
Fotodokumentácia k predaju. Pohľad na dom 432 z Rastislavovej.
Zdroj: screenshot archív LESY SR

 

Vyššie náklady ako výnosy

„Nebolo možné vynakladať investície na ich opravy, čím technicky upadali a pre potencionálnych nájomcov neboli atraktívne,“ poznamenal hovorca. Náklady na prevádzku boli podľa jeho slov podstatne vyššie ako výnosy z nájmu. Vedenie Odštepného závodu Košice sa rozhodlo v roku 2009 ukončiť nájomné zmluvy a prebytočný majetok predať.

Fotodokumentácia k predaju. kancelárie v dome 432.
Fotodokumentácia k predaju. kancelárie v dome 432.
Zdroj: screenshot archív LESY SR

 

Info zverejnili

„Návrhy ponúk do obchodnej verejnej súťaže na predaj budov a pozemkov bolo potrebné podať od 30. augusta do 17. septembra 2018, do 12.00 h. Informáciu zverejnili v Hospodárskych novinách, na vývesnej tabuli Odštepného závodu Košice, regionálnych novinách Košicko - okolie. V stanovenom termíne prišlo 12 ponúk,“ znie informácia z komunikačného oddelenia.

Článok pokračuje na ďalšej strane. Čo priniesol predaj...

Fotografie ako vyzerala nehuteľnosť v čase predaja nájdete  TU