Rodený Košičan Milan Kolcun je v metropole východu známou postavou. Po Košiciach jazdí na typickom starom bicykli, okoloidúci ho zdravia, pri niektorých sa pristaví na kus reči. Prednášky tohto obľúbeného sprievodcu si záujemcovia objednávajú niekoľko týždňov dopredu.

„Spískala“ to fanúšička

V roku 2018 získal cenu Košičan roka, teraz ho ocenili Krištáľovým krídlom. „Tá cena ma prekvapila, o svojej nominácii som netušil. Som však rád, že mám verných priaznivcov, ktorí ma na ocenenie navrhli. Zorganizovala to Košičanka, ktorá chodí na každú moju potulku a rovnako na tolkšou,” prezrádza nám Milan.

Slovenský Oscar

Nomináciu vnímal ako úspech, prežíval to, akoby mal získať Oscara. „Keď zaznelo počas slávnostného galavečera moje meno, bol som nadšený, nabehla mi husia koža. Som rád, že si niekto všimol, čo robím a ako,“ teší sa. „Napríklad moja tolkšou Bez šepkára je výnimočná v tom, že si pozývam nielen celebrity, ale aj bežných ľudí, napríklad dopravného policajta alebo pani toaletárku z verejných záchodov. Tí ľudia rozprávajú úžasné príbehy!“ pochvaľuje si program, ktorý má takisto nadšených divákov.

Viac fotografií nájdete TU >>>

Nemenil by

Aj keď je pôvodným povolaním učiteľ, k vyštudovanej profesii by sa už nevrátil. „Som šťastný, že robím to, čo robím, že som na voľnej nohe, nemám šéfa a všetko si organizujem sám,“ teší sa.

Bez neustáleho vzdelávania to nepôjde

Lenže sprievodcu chce robiť čo najlepšie a aby mal čím turistov prekvapiť, neustále si kupuje knihy o Košiciach, sleduje, čo má nové Pamiatkový úrad, chodí na odborné konferencie. Tvrdí, že sprievodca by mal vedieť minimálne desaťkrát toľko, koľko povie.

Čítajte TU kam by Milan pozval návštevníkov Košíc a zaujímavosti o jeho neobyčajnej knihe >>>