Košičania sa o súťaži dozvedeli vďaka čínskej lektorke Liu Dong, ktorá vyučuje na jazykovej škole čínštinu. S talentovanými školákmi následne pracovala učiteľka výtvarnej výchovy Ľudmila Bujdošová.

Mladý Košičan vymyslel niečo, čo budú používať všetci ÚRADNÍCI: Neuveríte, AKO ho za to ODMENILI!

Enviromentálna ryba

Témou súťaže bolo veselou a hravou formou zobraziť v štyroch poliach príbeh o ochrane životného prostredia. Jakub mal hneď vo veci jasno. „Od malička ma fascinuje podmorský svet a život v ňom. Práve morské živočíchy veľmi citlivo reagujú na znečistenie prostredia v ktorom žijú. Rovnako ako človek aj oni migrujú a prispôsobujú sa novým podmienkam. Ak nie sú toho schopné, zahynú,“ vysvetľuje školák hlavnú myšlienku svojej práce, ktorej ústredným bodom je enviromentálna ryba.

FOTO Akoby sa zastavil čas: Premeny Košíc, ktoré vám vyrazia dych!

Prekvapujúci úspech

„To, že by som mohol uspieť v takej obrovskej konkurencii, mi nenapadlo,“ poznamenal skromne. Správa o víťazstve dorazila na Slovensko v čase letných prázdnin. „Práve som bol s rodinou na dovolenke v Srbsku. Až som sa zľakol, keď som to počul. Nikdy som ešte nič nevyhral,“ priznáva úprimne.

V Košiciach majú zastávku MHD ako z rozprávky: Hneď máte chuť sa do nej zahryznúť!

Radosť rodičov i pedagógov

Rodičov úspech syna potešil. „Nešetrili chválou a uznaním nielen na moju adresu, ale aj pani učiteľky a čínskej lektorky,“ dodal na záver Jakub, ktorý okrem diplomu získal aj zaujímavú finančnú odmenu. Ľudmila Bujdošová bola z úspechu svojho žiaka nadšená. „Je to pocta nielen pre neho, ale aj pre našu školu. Predsa len uspieť v takej obrovskej konkurencií to už je naozaj čo povedať. Okrem prvého miesta máme aj dve čestné uznania, ktoré získali dvojčatá Daniela a Michaela Krokusové, pochválila šikovných zverencov. 

FOTO Známy Košičan robí bútľavú vŕbu: Posaďte sa u mňa na kus reči!

Blahoželali prezident i vicepremiér

Úspešného školáka si všimol aj slovenský prezident Andrej Kiska, ktorý sa s ním aj osobne stretol. Vicepremiér Richard Raši zasa prekvapil Jakuba priamo v jeho triede. „Napriek tomu, že je teraz veľmi populárny, ostal rovnako skromný, ako bol predtým,“zhodli sa jeho spolužiaci z 9.B.