Vlani spustili v sieti nemocníc Svet zdravia v Humennom a v Banskej Štiavnici projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň. V stredu (3. 5.) ho uviedli do života aj v trebišovskej nemocnici. Stalo sa tak za účasti ambasádorky projektu, speváčky Kataríny Knechtovej a skupiny dobrovoľníkov.

Katka Knechtová v trebišovskej nemocnici: A pacientom bolo hneď veselo!

Vniesť radosť do nemocníc

Speváčku projekt oslovil, keďže rozumie pocitom ľudí, ktorí sú hospitalizovaní v nemocnici. "Cítia sa opustení, sú smutní. Ak môžem prispieť k zlepšeniu ich nálady, tak prečo nie," hovorí Katka. "Prekvapilo ma, koľko je tu dobrovoľníkov z radov mladých ľudí. Je pre mňa cťou tu byť aj preto, že som východniarka a veľká lokalpatriotka, preto sa teším ak sa podarí niečo také úžasné aj v tomto kúte Slovenska, nie len v Bratislave," smeje sa speváčka.

Inšpirácia zo zahraničia

Garantkou a autorkou projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti nemocníc Svet zdravia je manažérka Tatiana Kosťová. "Pociťovala som deficit, hlavne keď pacienti boli po terapeutických a diagnostických procedúrach a nemali ako vyplniť voľný čas,. Keďže rovnaký projekt funguje vo svete už dosť dlho, tak som sa inšpirovala," hovorí "matka" myšlienky dobrovoľníckych centier v nemocniciach. Zdôraznila, že záujem ľudí o dobrovoľnícku činnosť je veľký.

Katka Knechtová v trebišovskej nemocnici: A pacientom bolo hneď veselo!

Dobrovoľníkov pribúda

"Ich počet od Humenného po Banskú Štiavnicu je 66, venovali sa 759 pacientom a odpracovali spolu pri tejto činnosti 693 dobrovoľníckych hodín," chváli svojich dobrovoľníkov Kosťová. Richard (30) sa pridal k dobrovoľníkom potom, keď mu ochorel syn. "Mal zápal pľúc a skončil v nemocnici, videl som, aké sú tam detičky opustené, plačú, tak som si povedal, že keď budem mať voľný deň, prídem ich zabaviť. Zapáčilo sa mi to a stal som sa dobrovoľníkom," hovorí mladý Trebišovčan, ktorý prichádza do nemocnice hlavne počas víkendu.

Katka Knechtová v trebišovskej nemocnici: A pacientom bolo hneď veselo!

Príbuzní pacientov sa tešia

Rastislav (31) z Dvorianok nešetril chválou. "Projekt sa mi páči najmä preto, že dobrovoľníci sa venujú všetkým vekovým kategóriám pacientov. Ocenia to hlavne detičky a seniori," povedal otecko malej pacientky Viktórie (1,2).