Ako korona ovplyvňuje trh práce?

Portál Profesia.sk informoval, že teraz korona poznačila trh práce menej ako počas prvej vlny.  "Zamestnávatelia majú aktuálne už viac skúseností, vedia, aké opatrenia majú zavádzať. Mnohí, ktorí vedia pracovať z domu, si prácu nastavia tak, aby to bolo efektívne. Chod mnohých firiem tak aktuálne korona neovplyvňuje," uviedla hovorkyňa portálu Nikola Richterová.

Veľtrh práce – JOBEXPO v Nitre. (archívne foto)
Zdroj: Henrich Mišovič

Dodala, že počas prvej vlny bolo veľké množstvo náborov zrušených, čo sa výrazne prejavilo aj na počte pracovných ponúk. Najhoršia situácia bola v apríli, keď zaznamenali iba 8 400 ponúk. Odvtedy sa to zlepšuje. "V septembri sme zaznamenali viac ako 18-tisíc ponúk, v októbri  kvôli prísnejším pravidlám ich počet klesol na 17 142. Horšie je to v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, kde aktuálne evidujeme takmer 80-percentný prepad. Tento sektor pri sprísnených opatreniach nevie riadne fungovať. To isté platí aj o umení. Z ponuky práce vypadli aj marketingové pozície,  keďže podujatia sa dnes neorganizujú," vysvetlila Richterová.

Obrovský medziročný prepad evidujú aj v administratívne či zákazníckej podpore.

Kde sa najskôr zamestnáte

Najviac aktuálnych ponúk je vo výrobe, v obchode a v IT.

Najviac ich je stále v Bratislavskom kraji, kde je až 40 percent z celkovej ponuky. Nasleduje nitriansky a trnavský región. Naopak, najmenej ponúk je v Prešovskom a Banskobystrickom kraji.

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Podľa vášho názoru, je správne, aby sa poslanec Pročko zastával takýmto spôsobom Matoviča?

Prečítajte si tiež: