Nedávno sme vás informovali o prípade Janka a jeho mamy Marcely, ktorí zúfalo žiadali sociálnu poisťovňu o invalidný dôchodok pre Janka. Vyhovené im nebolo, kým sa o prípad nezačal zaujímať denník Plus JEDEN DEŇ. Jankovi totiž podľa zákona chýbali odpracované roky, a tak mu aj napriek jeho ťažkým diagnózam, ktorými trpí od detstva, nárok na invalidný dôchodom nevznikol. 

Potom, ako sa o osud nešťastnej rodiny začal zaujímať denník Plus JEDEN DEŇ, došlo napokon k obratu. A k lepšiemu! Podľa Sociálnej poisťovne bol Janko uznaný za invalidného až vo veku 24 rokov, teda potreboval istý čas dôchodkového poistenia. Keď však znovu otvorili jeho prípad, zistili, že mal získať status zdravotne znevýhodneného oveľa skôr. Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne v tomto prípade pochybila posudková lekárka.

Janko bol aj napriek ťažkému osudu šťastné dieťa. Dnes však spolu s mamou Marcelou bojujú za jeho lepšiu budúcnosť.
Janko bol aj napriek ťažkému osudu šťastné dieťa. Dnes však spolu s mamou Marcelou bojujú za jeho lepšiu budúcnosť.
Zdroj: Lenka Mišiaková, rodinný archív

„Mala sa viac a aktívnejšie zaoberať históriou a obdobím vzniku ochorenia. Vzhľadom na to, že matka pána Gancarčíka tvrdí, že ide o ochorenia od narodenia, prípad sa posudzuje inak. Ak vzniklo ochorenie pred 18. rokom veku žiadateľa – ide o tzv. invaliditu z mladosti. A pri invalidite z mladosti už netreba žiadne obdobie dôchodkového poistenia. A to je práve prípad pána Gancarčíka,“ povedal nám Peter Višváder.