Nemyslíte si, že Igor Matovič vás dal na prvé miesto na kandidátke len preto, aby tam mal niekoho "z ľudu" a tak zapôsobil na bežných ľudí?

- Na túto otázku by mal odpovedať skôr on. Otázka je, kto je to "bežný človek"? Ja si vážim každého a rešpektujem jeho názor.

Ste síce jednotkou na kandidátke, ale uvedomujete si, že väčšina Slovákov vás nepozná?

- Myslím si, že šancu na zvolenie má každý, kto chce úprimne slúžiť ľuďom.

Akej problematike by ste sa chceli venovať v prípade, že uspejete vo voľbách a dostanete sa do parlamentu?

- Ako vyštudovaná učiteľka sa chcem venovať školstvu. Mojím primárnym cieľom bude pomáhať v  tejto oblasti. Prax mám, veď od ukončenia štúdií na strednej a vysokej škole som učila na všetkých stupňoch škôl, v bežných i rómskych triedach, dokonca aj v malotriedkach. Neskôr som bola riaditeľkou dvoch centier voľného času, školy, obecného kultúrneho centra a založila som tiež dve občianske združenia.

Pri práci v rámci projektu Druhá šanca pre odpad.
Pri práci v rámci projektu Druhá šanca pre odpad.
Zdroj: archív M.Š.

Čo sa vám momentálne v školstve najviac prekáža?

- Nechcem, aby ľudia odchádzali do zahraničia. Mojou prioritou bude stretávať a rozprávať sa s ľuďmi z praxe – učiteľmi, riaditeľmi a ďalšími pedagogickými pracovníkmi. Veď kto lepšie pozná problémy v tejto oblasti ak nie oni. Reforma školstva je potrebná, ale skôr než sa pripraví návrh zákona, je dôležité vypočuť si názory ľudí. Musíme si všetci uvedomiť, že vzdelávanie je základom spoločnosti a učitelia majú vo svojich rukách moc to ovplyvniť.

V ktorej ďalšej oblasti by ste sa chceli a vedeli angažovať?

- Napríklad aj v rómskej problematike, keďže poznám špecifiká rómskych žiakov, aj ich etnika. Chcem ľudí v regiónoch povzbudiť, motivovať, že mnohé sa dá zmeniť, že spravodlivosť ešte existuje.

Uvedomujete si význam februárových volieb?

- Som si vedomá, že výsledky týchto parlamentných volieb budú veľmi dôležité. Ovplyvnia životy mnohých, hlavne bežných občanov, medzi ktorých sa radím aj ja!

O súkromí Márie Šofranko čítajte na ďalšej strane 

Viac foto TU