Mira z Ľubice poznajú v okolí ako veľmi dobrého človeka a zodpovedného turistu. Na túru pod Jahňací štít (2 230 metrov) chodieval pravidelne, takže terén poznal dôverne.

Keď sa v októbri muž vybral na svoje obľúbené miesto, bol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. "Nešťastie spôsobila turistka, ktorá uvoľnila skalu. Stačilo iba zakričať, aby zareagoval. Skala mu roztrieštila hlavu, potom ho vymrštilo a letel asi tridsať metrov. Všetci ostali iba nemo stáť, pomohli mu iba manželia zo Žiliny,"opísali nehodu najbližší.

Asi po 25 minútach prišli na miesto horskí záchranári. Nik sa im skôr nevedel dovolať pre zlý signál. Tí privolali aj kolegov z leteckej služby. Všetci robili, čo mohli. Mira následne previezli do nemocnice v Poprade.

Takmer mŕtveho!

Turistov stav lekárom okamžite zavelil k operácii. Tá trvala niekoľko hodín. "Pravá strana lebky bola tak rozdrvená, že mu lekári museli odstrániť pravú hornú časť lebky, takže hlava je zošitá bez kosti. V hlave má doslova dieru. Podľa vyjadrenia lekára, ktorý ho operoval, ho priviezli takmer mŕtveho," opísala vážny stav pacientova sestra Eva.

Miro ležal v umelom spánku deväť dní. Vzhľadom k zraneniam bolo zázrakom, že sa prebral. "Je pri vedomí, vníma, ťažšie rozpráva. Ľavá strana tela je paralyzovaná, nereaguje. Brat má doposiaľ ešte opuch mozgu, takže len leží, doposiaľ ho ešte neskúšali posadiť. Potravu a tekutiny prijíma sondou," objasnila.

Liečbu si musí hradiť sám!

Miroslav žije sám, vlastnú rodinu nemá. Pracuje ťažko a veľa nezarába. Aj preto chodieval na turistiku bicyklom. Lekári tak odporučili liečbu v špecializovanom zariadení v Piešťanoch. "Toto centrum ponúka novú a vysokoúčinnú terapiu indikovanú pri úrazoch hlavy, poškodeniach mozgu-centrálneho nervového systému. Liečba je náročná a samozrejme finančne nákladná. Pacient si ju musí hradiť sám,"upresnila jeho sestra, ktorá poprosila všetkých dobrých ľudí o zbierku. Doteraz sa k nej prihlásilo množstvo ľudí, nielen z radov turistov. Pre nešťastne zraneného Mira je v týchto momentoch každá pomoc dobrá.