"S hlbokým zármutkom sme dnes ráno prijali správu, že nás v ranných hodinách vo veku 63 rokov navždy opustil náš kamarát, kolega, dlhoročný záchranár a bývalý hlavný speleológ HZS kpt . RNDr. Ivan Račko," uvádza sa na stránke Horskej záchrannej služby.

Milovaná Jasná

Spresňujú, že po skončení školy začínal ako sprievodca v Demänovskej jaskyni slobody. "Od roku 1982 bol dobrovoľníkom horskej služby. V roku 1999 mu vtedajší náčelník Horskej služby na Slovensku Ivan Gálfy ponúkol pozíciu náčelníka v Jasnej, ktorú prijal. Stál pri zrode HZS a po jej vzniku v roku 2003 odišiel pracovať na Školiace stredisko HZS, kde založil Jaskynnú záchrannú skupinu HZS a položil základy profesionálnej jaskynnej záchrany na Slovensku," približujú kolegovia etapu z profesionálneho života Račka, ktorý ako predseda odborov HZS, hájil záujmy kolegov a staral sa o lepšie zabezpečenie horských záchranárov.

Smútok jaskyniarov

S pietou spomínajú na Ivana Račka (1957-2021) aj jaskyniari. "Dnes ráno (6. marca 2021) vyhrala dlhotrvajúca a ťažká choroba boj nad jaskyniarom Ivanom Račkom. Ivan bol známy ako správca Jaskyne slobody, riaditeľ Správy slovenských jaskýň a v posledných rokoch aktívneho života sa angažoval v Horskej službe ako špecialista na záchranu v jaskyniach. Česť jeho pamiatke!" znie smutný odkaz priateľov a kolegov.

Vyjadrite svoj názor v komentároch pod článkom!