O podporu sa mohlo uchádzať všetkých 22 mestských častí (MČ). Pre každú z nich je určený príspevok vo výške 500 eur. „Z tejto sumy poskytujeme MČ veľkokapacitné kontajnery, dopravu, vrecia a rukavice. Upratovanie vytipovaných lokalít prebieha ako koordinovaná a organizovaná aktivita,“ spresnil podmienky získania pomoci generálny riaditeľ Kositu Marián Christenko.

Víkend prilákal aj dobrovoľníkov

V piatok sa zapojila do akcie MČ Sever. K nezamestnaným pracujúcich v rámci aktivačných prác sa pridala aj stovka dobrovoľníkov. Upratovali rekreačné oblasti, Anička, Baránok a vstupnú časť Čermeľa.

Ani v sobotu zhruba dve stovky upratovaniachtivých neoddychovali. Makali na Zelenej stráni pri Košickej Novej Vsi, v Krásnej v oblasti Opátstvo Benediktínov, tiež na sídlisku KVP, mestských častiach Sever a Šaca.

Pozvánky nezabrali

Sklamaním bola (ne) účasť dobrovoľníkov z Kurskej a priľahlých ulíc v pondelok, ktorí napriek výveskám na dverách panelákov, ale aj oznamu na stránke mestského úradu (MÚ) Dargovských hrdinov, upratovanie a zveľadenie svojho okolia, odignorovali.

Likvidovali skládky a chatrče

Marek Kandráč z MÚ vyzdvihol snahu asi tridsiatky pracovníkov, ktorí čistili lokalitu pod Kurskou v rámci aktivačných prác. Likvidovali čierne skládky a skupine neprispôsobivých ktorí si tu „vybudovali“ provizórne chatrče pomáhali tieto likvidovať. „Obyvatelia sídliska zatiaľ nepriložili ruku k dielu, ale verím, že tak urobia v najbližších dňoch, keďže jarné upratovanie pokračuje. Aj naše skúsenosti z uplynulých rokov nám potvrdili, že Furčania radi pomôžu,“ tvrdí Kandráč. Nevedel však povedať prečo v pondelok nikto z obyvateľov neprišiel. „Najbližšie dni budeme pracovať na Benadovej, Bašťovanského a Jaltskej. Uvidíme či sa aspoň tam dobrovoľníci zapoja,“ dodal vedúci oddelenia.

Pracovné soboty za socíku

Ján (77), Košice ktorý nie je obyvateľom sídliska, ale bývajú tu jeho príbuzní bol prekvapený nezáujmom domácich. „Pamätám si ešte na pracovné soboty, kedy sme povinne upratovali nielen verejné priestranstvá, ale aj pracoviská. Vtedy sa nás nikto nepýtal či chceme prísť alebo nie. Bolo to povinné. Nemyslím si však, že práca a pohyb človeku ublížia. Práve naopak!“