Až 190 ton ľadu sa spotrebovalo na stavbu veľkolepej ľadovej katedrály, ktorá vyrástla na Hrebienku. Doviezlo ho tam postupne osem kamiónov. Na jej stavbe sa podieľalo dvadsať robotníkov z celej Európy, ktorí ju pripravili za 19 dní. „Minulý rok sme spotrebovali presne o polovicu menej ľadu, takže z tohto pohľadu to bolo náročné,“ prezradil nám Adam Bakoš, ktorý s kolegami použil na stavbu až 1 440 ľadových blokov.

FOTO Ľadová bazilika v Tatrách v znamení luxusu: Iba jedno okno vychádza na 8-tisíc eur!

Podoba stredovekej katedrály v Barcelone, ktorú navrhoval renomovaný katalánsky architekt Antonio Gaudí má v tatranskej kupole vstupný múr. V 6,5 metrovom presbytériu sa nachádza 4,5 metrová socha rodiny. „Po stranách sa nachádza osem veží s výškou až 9,5 metra. Takúto výšku sme doteraz nemali,“ priznal A. Bakoš. Z vonkajšej strany veží sú vytesané tri tatranské štíty s medveďmi a kamzíkmi. Nájdete tu aj motívy plastov so včelami.

To je teda zmena! VYSOKÉ TATRY tak, ako ich nepoznáte!

Atrakcia z ľadu patrí v Tatrách medzi top lákadlá zimy. Dokáže pritiahnuť cez 200-tisíc návštevníkov za sezónu. O jej veľkoleposť sa tento rok pričinilo asi 20 robotníkov a umelcov nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech, Poľska či Španielska. Osem okien z prepychového skla na tatranskej stavbe navrhoval a vyrobil dizajnér Achilleas Sdoukos. Ako pre Plus JEDEN DEŇ prezradil, iba jedno podobné okno vychádza na 8-tisíc eur! Je v ňom ukrytý skutočný umelecký zážitok. V skle sa totiž nachádzajú drahé kovy a rôzne pigmenty.

ATRAKCIA, ktorá nemá konkurenciu: Tatry sú mohutné a majestátne, taký musí byť aj tunajší Mikuláš

Ľadový dóm je na Hrebienku sprístupnený od piatku 8. decembra, dostanete sa k nemu zo Starého Smokovca.

Tatranský ľadový dóm

190 ton ľadu

1440 ľadových blokov

9,5 metrov je maximálna výška veží

25 metrov má priemer kupola

8 rozetových okien

64-tisíc eur je odhadovaná hodnota okien