V tom čase o súťažiach miss nebolo u nás ani chýru. V roku 1966 sa vo vtedajšom Československu uskutočnila prehliadka ženskej krásy pod názvom Dievča roka. O rok neskôr sa už hovorilo o Miss Československo a práve ten bol úspešný pre 168 cm vysokú a 58 kg vážiacu, 22-ročnú krásku z východu, s mierami 96–64-98. Ako Štrkulová neskôr zdôraznila, výhra výrazne neovplyvnila jej život. Humbug ktorý sprevádza súčasné misskovské súťaže, vtedy nehrozil, aj preto Betka, ako ju bežne priaznivci oslovovali, ostala pri zemi a víťazstvo jej nezasiahlo výraznejšie do života. Košičanka ktorá sa narodila 18. augusta 1945 v metropole východu, nebola pre domácich neznáma. Od malička tancovala v súbore Čarnica láska k folklóru ju neopustila ani na strednej škole. Keď v roku 1962 košické televízne štúdio vyhlásilo konkurz, nezaváhala. Prišla, uspela a stala sa prvou televíznou hlásateľkou v Košiciach, pozývali ju do Bratislavy, Prahy či Ostravy. Pracovala však externe, keďže v tom čase študovala na Prírodovedeckej fakulte Univerzity P. J. Šafárika. Krásku s výraznými jamkami v lícach si všimli režiséri a jej cesta na filmové plátno bola len otázkou času. O nápadníkov nemala núdzu. Vydala sa a narodili sa jej dvaja synovia.

V 90. rokoch ju zlákalo podnikanie. Tieto aktivity ju priviedli za veľkú mláku, kde prežila viac než tri roky. V tom čase spolupracovala s istou súkromnou televíziou. Vtedy sa objavila ako porotkyňa v niekoľkých ročníkoch súťaže miss, dokonca v roku 1997 mala možnosť moderovať finále Miss Universe na Havaji. V súčasnosti žije v Košiciach, medializáciu však odmieta. Hoci prekročila sedemdesiatku, ľudia ju stále spoznávajú, keďže šarm a pekné črty jej ostali aj vo vyššom veku.

Porotcov nezaujímala len krása

V druhej polovici 60. rokov minulého storočia porota hodnotila krásky z iných hľadísk ako teraz. Zaujímalo ich spoločenské vystupovania a vkus, zručnosť vo voliteľnom odbore a fyzická krása dievčat bola až na konci ich zoznamu. Štrkulová po víťazstve v prvom ročníku získala na danú dobu niečo nevídané - možnosť reprezentovať krajinu na 17. ročníku súťaže krásy Miss World. 16. novembra 1967 v anglickom Ballroom Lyceum v Londýne kde súťažilo 55 dievčat. Premiéru tu okrem Československa mala aj Panama, Tanzánia a Uganda. Miss World 1967 sa stala Madeline Hartog-Bel z Peru, Alžbeta Štrkulová skončila na 5. mieste.

Veselý konkurz na miesto hlásateľky

Mala vtedy len pätnásť rokov a jej rodičia nevlastnili televízor. Myslela, že v konkurencii v tom čase už pomerne známych žien, nemá šancu. Mala zahlásiť predpoveď počasia, ospravedlniť sa za chybu vo vysielaní, prečítať text a povedať nejakú rozprávku pre deti. Napadla jej tá o vlkovi a kozliatkach. Smiešne bolo, že si nevedela spomenúť na jej záver. Napriek tejto chybičke v konkurze napokon uspela a stala sa prvou košickou televíznou hlásateľkou.

Vo finále sa ocitla vďaka náhode

Do súťaže o miss sa dostala naozaj neobvyklým, až kurióznym spôsobom. „So súborom sme vystupovali na krajskom kole miss v Košiciach. Niekoľko prihlásených dievčat neprišlo a preto usporiadatelia tri dievčatá z Čarnice uhovorili, aby sa zúčastnili. Pred publikum som vyšla bosá, keďže nemali pre mňa vhodnú veľkosť topánok. Napriek tomu som krajské kolo vyhrala,“ povedala o svojej účasti Alžbeta Štrkulová.

Na priebeh finálovej časti súťaži si pred rokmi zaspomínala. „Do Ostravy som priletela skoro ráno. Prešli sme program, a večer sa išlo naostro," prezradila o vysielaní, ktoré však nešlo na záznam, ale televízia ho vysielala naživo. "Nechýbala ani promenáda v plavkách. S ohľadom na slabý výber v obchodoch, som si ich ušila sama. V rámci vlastného programu som ako Čarničiarka, zatancovala cigánsky tanec," spresnila.

Filmová kariéra

Krásna Košičanka s umeleckými vlohami zaujala aj filmových režisérov. Štefan Uher jej v roku 1967 zveril jednu z hlavných úloh vo filme Tri dcéry. Balada situovaná do 50. rokov 20. storočia síce upadla do zabudnutia, ale patrí k výrazným dielam slovenskej kinematografie 60. rokov. Po roku 1968 film skončil v trezore pre svoj protikomunistický postoj. Paľo Bielik v roku 1968 obsadil Štrkulovú do filmu Traja svedkovia. Stvárnila tiež úlohu Gemmy Roselli v adaptácii prózy Jarné vody (1968), ktorú nakrútil Václav Krška. Objavila sa aj vo filmoch Čas slnka a ruží, Pomsta starej dámy, alebo na každého raz dôjde (1968) a 87. revír (1970), tým sa jej filmová kariéra uzavrela. Populárnu Košičanku ocenili za prácu pre televíziu cenou Zlatý krokodíl.

Krásne východniarky

O Alžbete Štrkulovej Šebovej sa traduje, že je najkrajšia misska, ktorá sa v súťažiach tohto typu objavila u nás.

Okrem nej sa nestratili ani ďalšie úspešné Košičanky resp. východniarky, na ktoré si ľudia pamätajú aj po rokoch a vedia si vybaviť nielen ich tvár, ale aj meno.

  • Miss Československo 1989, víťazka Maja Internacional 1989, Ivana Christová, Prešov
  • Miss Československa a najkrajšia Slovenka 1991, Lucia Gibodová, Košice
  • Prvá vicemiss Československa 1991, Andrea Tatarková, Košice
  • Prvá vicemiss Československa 1992 a najkrajšia Slovenska 1992, Gabriela Haršányová, Košice
  • Prvá vicemiss 1996, Slávka Popíková, Košice
  • Miss Universe 2002, Eva Džodlová, Prešov
  • Vicemiss Slovensko 2003 a vicemiss Miss Európa 2003, Miroslava Luberdová, Košice
  • Miss 2004 Mária Sándorová, Čaňa
  • Miss 2008 Edita Krešáková, Seňa