Tri drevené sochy - Ukrižovaný Kristus, Panna Mária i Apoštol Ján, ktoré pochádzajú z Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi bolo potrebne diagnostikovať. Dôraz sa kládol na vnútornú materiálovú štruktúru, túto vyhotovili v 3D vyobrazení.

Moderná diagnostika

Toto všetko zabezpečil počítačový tomograf (CT), ktorý je najvhodnejším práve kvôli neinvazívnemu röntgenologickému žiareniu a jeho schopnosti prenikať hmotou. „Zdravotný“stav drevených sôch však v danom prípade nehodnotili iba lekári, ale hlavne reštaurátori, ktorí ich budú dávať „do formy".

VIDEO, z ktorého behá mráz po chrbte! Veriacim sa podarilo nafilmovať zázrak: Kristus sa pohol!

Odhalené Kristovo tajomstvo možno prepíše dejiny: TOTO je skutočný svätý grál!

FOTO Nevídané! Kristus na CT: A boli pri ňom aj ďalší svätí!

V hlavnej úlohe reštaurátori

„Výsledkom tejto analýzy bude informácia o tom, v akej kondícii sú sochy, ich povrchové vrstvy, aká je štruktúra dreva, či vnútorné časti plastík sú v dobrom stave, či sa tam nenachádzajú trhliny, kazy spôsobené červotočom, ale tiež aktívny drevokazný hmyz,“ uviedol zodpovedný reštaurátor Štefan Siváň. „Na základe toho určíme napríklad spôsob impregnácie a podobne. Sochy už síce boli niekoľkokrát reštaurované, ale pokiaľ je tu tá možnosť tak to urobíme opäť a diagnostika je momentálne na prvom mieste,“ zdôraznil odborník.

VIDEO Vedcom sa po otvorení Ježišovho hrobu roztriasli kolená: Našli dôkaz o jeho pravosti!

Unikátny nález pri Mŕtvom mori: Zvitky textov odhaľujú Kristovo poslanie!

FOTO Nevídané! Kristus na CT: A boli pri ňom aj ďalší svätí!

Bez pamiatkárov ani na krok

Správca farnosti v SNV a dekan Slavomír Gállik pripomenul, že nakladať s týmito historickými skvostmi nebolo vôbec jednoduché. „Všetky postupy a procesy nám museli odobriť pamiatkári. Napokon všetko klaplo a dnes sme pristúpili k diagnostike. Podľa jej výsledkov sa ujmu práce reštaurátori, aby sme plastikám prinavrátili ich estetickú hodnotu,“ dodal naradostený správca unikátnych diel.

Poisťovne budú spokojné

Ak niekoho zaujíma ako to bude v danom prípade s platbami za zdravotnícke výkony, tieto určite nezaťažia rozpočet žiadnej zo zdravotných poisťovní, keďže im nebudú vykázané. „Pristupovali sme k plastikám ako k pacientom v tom smere, že sme všetky tri prihlásili do systému. Zadali sme meno aj rok narodenia,“ informovala riaditeľka Nemocnice siete Svet zdravia v SNV Renáta Šuláková.

FOTO VNÚTRI Tajomná legenda o kopiji osudu, ktorá prebodla Kristov bok: Zázračná relikvia sa objavila u susedov!

FOTO Nevídané! Kristus na CT: A boli pri ňom aj ďalší svätí!

Neobvyklé údaje

„Ich mená sme uviedli v podobe Ježiš Kristus, rok narodenia 0000, Panna Mária (15 pred Kr.) i Apoštol Ján 30 po Kr. Roky narodenia boli na túto dobu neobvyklé, ale systém ich prijal,“ poznamenala šéfka nemocnice, ktorá netajila, že táto diagnostika je ich príspevkom pre dobrú vec.

Grant pomohol

Peniaze na tento účel vo výške 30-tisíc eur, získal farský úrad z Nadácia VÚB Banky, ktorá vyhlásila grantový program a v rámci ktorého verejnosť v internetovom hlasovaní vybrala práve spomínané súsošie na kompletné zreštaurovanie. Plastiky by sa mali zaskvieť v plnej kráse do konca tohto roka.