Zjazdovka pod Lomnickým štítom (2 634 metrov) vzbudzuje prirodzený rešpekt. Nič strmejšie totiž v Tatrách nezažijete. „Ak sú podmienky, tak je to asi to najlepšie, čo na Slovensku máme,“ tešil sa Tomáš (29), jeden z prvých lyžiarov tejto sezóny. „Je tu prírodný sneh a preto sa nám tu lepšie lyžuje,“ chválila Judita (44), ktorá prišla na svah s manželom a s deťmi Adamom a Jakubom (10).

VIDEO Pohľad, ako pre Bohov: Takáto atrakcia na Slovensku ešte nebola, pozrite si tú nádheru!

Najvyššie položená trať na Slovensku má prírodný sneh a túto sezónu ju otvorili pomerne skoro. „Oproti minulosti sa lyžovačka posunula, veď napríklad v minulom roku sa Lomnické sedlo otváralo na Nový rok, teda 1. januára,“ porovnáva Zuzana Fabiánová od prevádzkovateľa z TMR.

ATRAKCIA, ktorá nemá konkurenciu: Tatry sú mohutné a majestátne, taký musí byť aj tunajší Mikuláš

O jedinečnej trati vie svoje aj najstarší lanovkár Juraj Jacík, ktorý sa popri nej zváža už dlhých 50 rokov. „Spomínam si na dátum 20. november začiatkom 80. rokov. Vtedy sa tu začalo lyžovať najskôr. Boli však aj zimy v roku 1983 a 1984, kedy sa tam nelyžovalo vôbec, pretože sneh síce napadol, ale strhli ho silné víchrice,“ hovorí pamätník.

Terén v Lomnickom sedle pred každou sezónou testujú špecialisti z Horskej záchrannej služby. Zjazdovka je totiž špecifická tým, že sa nachádza v lavínovom teréne. Niektoré neoficiálne údaje hovoria, že v sedle je sklon až 46 percent. Samotná dĺžka trasy je 1 240 metrov, pričom lyžiari môžu pokračovať v zjazde celkovo až po 5,5 kilometroch až do Tatranskej Lomnice. Otvorené sú totiž aj zjazdovky popri Skalnatom plese – Esíčka, Generál, Čučoriedky Východ a Západ a Štart.

FOTO Krehké a sporo odeté tanečnice na vrchole Chopka: Niektorým lyžiarom bolo hneď pekne horúco!

Zlyžovať z Lomnického sedla môžu nadšenci voľného terénu aj takzvanou Francúzskou muldou. Ide o freeridovú zónu s dĺžkou 1 380 metrov a prevýšením 408 metrov.

V Lomnickom sedle sú momentálne podmienky na lyžovanie veľmi dobré, odhaduje sa až jeden a pol metra snehu.

Lomnické sedlo:

2 190 metrov je najvyšší bod trate

1 787 metrov je východisková stanica zo Skalnatého Plesa

1 240 metrov je dĺžka zjazdovky

400 metrov a viac je prevýšenie zjazdovky

46 percent je údajne sklon zjazdovky