Bazilika na Hrebienku vyrastie z neuveriteľných 190 ton ľadu. Na jej detailoch pracuje tím odborníkov na čele s Adamom Bakošom. Osadenie okien a hlavne ich výrobu má na starosti Achilleas Sdoukos. Ten bol pri stavbe ľadového chrámu aj minulý rok. „Už vtedy ma zaujalo, ako by mohlo fungovať spojenie môjho skla a ľadu,“ nadchýňa sa dizajnér.

FOTO Do Tatier navážajú obrovské množstvá ľadu: Bude tu stáť známa katedrála!

Kombinácia skla a ľadu sa zdá byť na pohľad jednoduchá. Prax ale ukazuje iné. „Vôbec nie sú k sebe kompatibilné, takže sme si museli v tejto forme nájsť spoločnú cestu,“ prízvukuje Sdoukas. Ten do svojho umenia pretavuje spojenie myšlienok s odkazom na svoj zmiešaný pôvod, teda aj grécku mytológiu.

To je teda zmena! VYSOKÉ TATRY tak, ako ich nepoznáte!

Achilleas v tohtoročnom ľadovom dóme stvárni osem rozetových okien spracovaných technikou líhaného skla. V kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentami to sľubuje dokonalý umelecký zážitok. Celý projekt pre baziliku na Hrebienku pripravoval pol roka. „Nechal som vyniknúť slovenské motívy, sakrálne, ale aj moje predstavy štyroch ročných období v pestrofarebnom živote skla. Moje diela sú vlastne ťažká sochárska práca kombinovaná s precíznosťou sklárskeho umenia,“ približuje architekt.

Ak by ste si u precízneho dizajnéra objednali podobné okno, aké skrášli baziliku na Hrebienku, trvalo by to zhruba mesiac a stálo by vás to osemtisíc eur!

Užite si Tatry zadarmo! Vďaka unikátnemu nápadu si môžu naše veľhory vychutnať aj ľudia v núdzi

Ľadový dóm na Hrebienku bude tento rok vo väčšej z dvoch kupol, s priemerom 25 metrov. V Tatrách ho pripravujú po piatykrát, celkovo pôjde o rekordný objem ľadu z 1 440 blokov. Dóm sprístupnia v piatok 8. decembra.