Nedávno biskupa istá žena obvinila zo zneužívania, ktoré sa malo odohrať pred viacerými rokmi. On to rozhodne popiera, ale čaká na rozhodnutie svojich nadriadených.

Na kontakt s veriacimi však nezanevrel. A ani oni na neho. Píšu mu ďalej a občas sú pekne zvedaví! Napríklad sú zvedaví,  akým nerestiam podľahol v mladosti. „Zaujímalo by ma, či vladyka okúsil v mladosti cigaretu, alkohol a či bol opitý?“ Pisateľ hneď aj zdôvodnil svoju zvedavosť. „Ono sa  na Slovensku traduje, že každý to raz vyskúša.“

Košický eparcha mu odpovedal priamo, bez okolkov. „Pochádzam z rodiny, v ktorej sa nefajčilo, a tak možnosť vyskúšať si cigaretu sa naskytla až pri pasení kravičiek. Vtedy sme si ušúľali cigaretku z lieskového lístia, ktorá mi vzbĺkla pod nosom,“ priznal. Hneď ho vraj prešla chuť na takúto frajerinu. Okrem toho ho dusil dym, lebo nevedel šlukovať. „Čo sa týka alkoholu, ten prišiel na rad až po odchode z domu na gymnaziálne štúdia. „Raz som zašiel so spolužiakmi do reštaurácie a na hladný žalúdok som si dal pivko a poldeci. Čudoval som sa potom, že cesta na toaletu bola taká "zložitá", spomenal  s úsmevom.

Príklad z rodiny

Zdôraznil, že v ich rodine sa nepilo, ani nefajčilo, aj preto jeho vzťah k týmto neduhom nie je poznačený viacerými neuváženými pokusmi. „Okrem toho, boli sme štyria súrodenci a otecko pracoval len sám, keďže mamka sa starala o domácnosť a hospodárstvo, aj preto na takéto úlety neboli financie," povedal.

Úprimnosť eparchu niektorých prekvapila. Pýtajú sa, či je dobré, aby vysoký cirkevný hodnostár takto verejne priznal svoje „hriechy“. Chautur má na to jednoznačný názor. „Viem, že ľudia by radi videli len "ideálnych" predstaviteľov tak cirkvi, ako aj bežných inštitúcií, ale žiadny človek nie je dokonalý," povedal biskup okrem iného.