Silný dážď spôsobil v niektorých obciach a to hlavne na východnom Slovensku veľké potopy. Na území obce Kapušany vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity na vodnom toku Ladianka, respektíve Kapušiansky potok, z dôvodu vybreženia, informuje spravodajský portál TV Markíza tvnoviny.sk. Na mieste sa nachádzajú dobrovoľní hasiči, ktorí sa snažia, aby sa voda nevyliala do záhrad rodinných domov.

V obci Kapušany naďalej platí tretí stupeň povodňovej aktivity
V obci Kapušany naďalej platí tretí stupeň povodňovej aktivity
Zdroj: Milan Kapusta

Zlá situácia je aj v iných obciach

Pre neutíchajúci dážď vyhlásili v obci Rakovčík v okrese Svidník tretí stupeň povodňovej aktivity. Pre TASR to povedala starostka Iveta Horvátová. Hasiči na východnom Slovensku počas uplynulej noci neevidovali zvýšené množstvo výjazdov z dôvodu počasia.

„Máme problém s melioráciou, je chybná, a preto nám tu vyplavuje rodinné domy. V minulosti totiž poľnohospodársku pôdu odvodňovali drenážami. Tie boli stiahnuté do betónových skruží – niekto ich 'potreboval'. Keďže už nie sú na svojom miesta, na určitých miestach vyviera voda. Niekde máme aj povymývanú cestu a vodu v pivniciach majú aktuálne dva rodinné domy, no stále prší,“spresnila Horvátová.

Podľa jej slov pomoc hasičov zatiaľ nebola nutná, kee obyvatelia vlastnia čerpadlá a obec má k dispozícii aj takzvaný protipovodňový vozík. „Potok sa zatiaľ nevylieva, ale hranica storočnej vody je desať centimetrov,“dodala.  V noci mali hasiči v Prešovskom kraji spolu šesť výjazdov súvisiacich s počasím, a to v okresoch Prešov, Stropkov a v okolí Giraltoviec v okrese Svidník. Prevažne išlo o odčerpávanie vody z domov alebo spadnuté stromy.

 Ako pre TASR uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, hasiči v tomto kraji evidovali od utorkového (13. 8.) večera minimum výjazdov pre počasie. „Išlo napríklad o spadnutý strom v Trebišove. Aktuálne riešime upchatú dažďovú vpusť na jednej zo striech predajne na ulici M.R. Štefánika,“dodal.