Na spomienkové stretnutie prišli desiatky chovancov, niektorí aj zo zahraničia. Zaspomínali si na domovácke časy. Všetci tvrdia, že dostali dobrý základ do života a získali skutočný domov. Majú mnoho príjemných zážitkov, veď riaditeľka Eva Džodlová robila všetko pre to, aby im nič nechýbalo. Zháňala sponzorov, podporovali ich mnohé známe osobnosti.

Ako jediná na Slovensku propagovala na verejnosti deti žijúce v domove v časoch, keď to bolo ešte spoločenské tabu. Skladala pre ne piesne a 20 rokov s nimi vystupovali po celej republike. Motivácia spevom, tancom, hudbou i športom sa u nich stala základným pilierom starostlivosti a výchovy.

Prečo sa hrabala v kontajneri?

Spomienkový koncert minulý štvrtok moderovala Aneta Parišková, ktorá je s domovom spätá už 20 rokov. Keď sa na pódiu objavila Anka Servická a zaspievala pieseň o mame, Eva Džodlová ohodlaná odísť do dôchodku, sa rozplakala od dojatia pri pohľade na prítomné deti, ktoré vychovala.

Mimochodom, slzy ronila aj pred niekoľkými dňami, keď zistila, že omylom vyhodila pol roka pripravovaný scenár. Nevedela ho nájsť ani ráno o štvrtej v kontajneri pred bytovkou.

Dve desaťročia úspechov

Sloníčatá v priebehu rokov vydali niekoľko platní, magnetofónových kaziet, CD nosičov a natočili videoklipy k piesňam. Odspievali 20 benefičných koncertov, mnohé vysielala televízia, vystupovali s nimi desiatky známych a vychytených umelcov. “Mali sme krásny sen, keď sme boli malí. Ďakujeme, že ste nás do rozprávky vzali,”spievali v jednej z piesní.

Chovanci trávievali vďaka sponzorom mesiac pri mori, v lete pravidelne oddychovali na chate. Na niekoľko rokov sa ich patrónkou stala česká herečka Helena Růžičková so synom Jiřím. Tri roky u nich strávil zamestnanec amerického kongresu a učil deti angličtinu. Mnohí odchovanci vyštudovali vysoké školy a stali sa úspešní vo svojom odbore. Zúžitkovali svoje účinkovanie v domováckom speváckom súbore a niektorí sú za to aj platení. “Teším sa z každého úspechu a tieto deti dokazujú, že sú úžasné a zaslúžia si úctu,” vyznala sa Džodlová. Dodala, že nikdy jej nezáležalo na tom, aké známky deti nosia a aby boli stopercentné, ale snažila sa im vštepovať, že podstatná je snaha a že každé povolanie je dôležité a najviac dokážu, ak sa budú vzorne starať o svoje rodiny. Neľutuje ani jeden deň, ktorý s nimi strávila.

V GALÉRII si pozrite, ako vyzerajú dnes niektorí sólisti Sloníčat a prečítajte si ich príbehy.