Epidémia syfilisu, ktorej ohniskom je najpravdepodobnejšie miestna rómska osada, v Trebišove hrozivo pokračuje a počet nakazených pribúda. Šokujúce je, že sú medzi nimi deti a neplnoletí. Lekári aj pracovníci regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trebišove popierajú, že by išlo aj o detskú prostitúciu.

Kauzu v parlamente otvorila poslankyňa Natália Blahová (SaS). V uznesení navrhla vyjadriť ľútosť nad tým, že maloleté deti sa venujú prostitúcii a v dôsledku toho sa v okrese Trebišov rozširuje nákaza syfilisu. Chcela tiež od ministrov vnútra, zdravotníctva, práce a od rómskeho splnomocnenca, aby prišli na rokovanie výboru a povedali, čo robia pre riešenie situácie.Koalícia sa k téme nevyjadrila, keďže jej poslanci na rokovanie neprišli.

Chorobnosť na syfilis je v okrese Trebišov 16-krát vyššia ako v celej SR. Epidemiologická situácia vyhodnotená za rok 2017 vykazuje chorobnosť 108,4 prípadu na 100-tisíc obyvateľov. Ochorenie sa vyskytuje aj vo vekovej skupine do 18 rokov. Problematickou pri šírení tohto ochorenia je trebišovská rómska osada. Médiá pred časom informovali aj o podozreniach z prostitúcie detí.

Radnica prostredníctvom terénnych pracovníkov, ktorí pôsobia v rómskej osade, dlhodobo poskytuje osadníkom poradenstvo, informuje ich o spôsobe prenosu choroby, ochrane pred ňou a o možných rizikách spojených s ochorením. Trebišovčania neriešia tento problém prvýkrát.

Zainteresovaní sa zhodli, že k šíreniu ochorenia okrem iných faktorov prispieva aj nedisciplinovanosť nakazených pri liečbe. Nedávno preto zasadol v meste krízový štáb a Svet zdravia ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti pristúpil k ďalším opatreniam. „Kožná ambulancia v trebišovskej nemocnici bude pri pacientoch, ktorí nedodržiavajú ambulantnú liečbu, zvažovať hospitalizáciu v Košiciach alebo v Michalovciach. O prípadnej hospitalizácii sa bude rozhodovať na základe závažnosti ochorenia, veku pacienta a kapacitných možností spomínaných pracovísk. Regionálny úrad verejného zdravotníctva súčasne môže rozhodnúť o izolácii pacienta,“ povedal hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Podľa jeho slov, Svet zdravia v tomto smere nemá žiadne legislatívne nástroje, ktoré by zabezpečili vymožiteľnosť liečby. O tých musia rozhodovať poverené štátne orgány. „Trebišovská nemocnica na začiatku roka prišla s iniciatívou o mimoriadny dovoz depotného penicilínu, ktorý má postupné vstrebávanie. Pacienti by nemuseli tak často navštevovať ambulanciu, čo by mohlo výrazne pomôcť riešiť nedisciplinovanosť pacientov počas liečby syfilisu. Liečivo v súčasnosti nie je na Slovensku registrované, ale v Česku a v Rakúsku sa bežne používa. Ministerstvo zdravotníctva tento návrh schválilo a momentálne sa hľadá čo najrýchlejšie administratívne riešenie na úhradu liečiva zo strany zdravotných poisťovní,“ dodal Tomáš Kráľ.

Príznaky syfilisu

 • tvrdý vred na pohlavných orgánoch, ale aj v dutine ústnej, na perách, prsníkoch a podobne
 • zdurenie lymfatických uzlín
 • výsev nebolestivých vyrážok pripomínajúcich alergiu na trupe, čele, tvári, v oblasti genitálií a v ústnych kútikoch sa vytvoria ploché zapáchajúce bradavice
 • môže sa objaviť aj porucha tvorby pigmentu, keď na bočných stranách krku a v blízkosti podpazušia vznikajú biele fliačiky
 • vypadávanie vlasov
 • v niektorých prípadoch sa vyskytne malátnosť, nechutenstvo, bledosť, bolesti svalov, kĺbov, nočné bolesti kostí a hlavy
 • neskôr sa tvoria na predkoleniach, na tvári, v ústnej dutine uzly, ale aj v oku, mozgu, uchu, v pľúcach, vredy
 • poruchy reči a písania, zmeny psychiky a osobnosti, depresie a demencia

Miesta šírenia syfilisu

 • zvýšený pohyb obyvateľstva,
 • slabá informovanosť, najmä mladých ľudí,
 • rizikové sexuálne chovanie, promiskuita, náhodní sexuálni partneri, sexturizmus,
 • prostitúcia,
 • homosexuálne orientovaná populácia, bisexuálni muži,
 • drogovo závislí ľudia,
 • mobilná populácia, napríklad vodiči kamiónov.
Hlásenia sú povinné

Lekári musia každý nový prípad syfilisu hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a ten následne ústrediu v Bratislave. Štatistiky v počte ochorení za január preukázali, že syfilis sa nevyskytuje len v Košickom kraji.V januári 2018 bolo v SR celkovo hlásených 17 ochorení: Košický kraj – 12 ochorení Trnavský kraj – 3 ochorenia Prešovský kraj – 1 ochorenie Nitriansky kraj – 1 ochorenie V ostatných krajoch ochorenia hlásené neboli.

Ochorenia sa vyskytujú v týchto vekových skupinách: 5 – 9 roční: 1 ochorenie 10 – 14 roční: 1 ochorenie  15 – 19 roční: 5 ochorení 25 – 34 roční: 8 ochorení 45 – 54 roční: 1 ochorenie

Riziková preľudnenosť

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trebišove vychádza z epidemiologických údajov o chorobe poskytnutých od lekárov. V roku 2017 v okrese počas roka hlásili 115 nových ochorení na syfilis. Najvyššia chorobnosť, až 94 percent prípadov sa vyskytla v prostredí nízkeho hygienického štandardu. „Epidemický výskyt ochorení na syfilis je podmienený zavlečením tejto nákazy do prostredia s vysokým výskytom rizikového sexuálneho správania. Je ovplyvnený ich nízkym zdravotným uvedomením, nedodržiavaním zásad bezpečného sexu, chudobou, preľudnenosťou (v danej komunite žije na relatívne malom priestore 5 500 ľudí), migráciou a kultúrnymi vplyvmi. Rozhodujúce pre šírenie syfilisu je najmä rizikové sexuálne správanie,“ zdôraznila regionálna hygienička Terézia Konevičová. Dodala, že mnohí chorí prichádzajú, až keď majú druhé štádium ochorenia. 

Prečítajte si tiež:

Názory na danú tému vyjadrujte v diskusii pod článkom.