Ladislav Vrabeľ získal 78, jeho protikandidát Kamil Fečko 61 platných hlasov. Lenže problém je ten, že víťazom sa stal Vrabeľ vďaka ľuďom, ktorí v obci nebývajú. Do jeho dvoch chát v rekreačnej oblasti Domaša, kam spadá aj obec Bžany, sa tesne pred voľbami prihlásili inde žijúci ľudia. "Dokazuje to fakt, že vlani pri voľbách do krajských samospráv bolo v obci zapísaných do zoznamov 144 voličov, teraz až 214 voličov. Teda o 70 ľudí viac, no počet všetkých obyvateľov obce aj tých, ktorí nemali volebné právo bol 186 a teda muselo k nárastu voličov dochádzať tesne pred voľbami,”vraví Fečko, ktorý podal sťažnosť na Ústavný súd a dožadoval sa vyhlásenia volieb na starostu za neplatné. No keďže “nesplnil zákonom prepísané náležitosti” súd sťažnosť odmietol.

Fečko namietal, že o zložení orgánov obce nerozhodli občania trvalo sa zdržujúci v obci, ktorých sa rozhodnutia orgánov samosprávy dotýkajú bezprostredne a najviac ovplyvňujú ich každodenný život, ale tí, ktorí sa prihlásili na pobyt krátko pred dňom konania volieb. A väčšina z nich ani nevlastní žiadnu nehnuteľnosť a boli prihlásení v rekreačných domoch, ktoré neslúžia na celoročné užívanie. “V jednej chate bolo prihlásených aj viac ako 10 občanov bez toho, aby medzi nimi a majiteľom existovali nejaké rodinné alebo iné väzby,” vysvetľuje. Zdôrazňuje, že nie je frustrovaný, neprekáža mu to, že vyhral niekto iný, ale spôsob, ktorým to dosiahol.

Chce zrušiť letný poplatok

Nový starosta L. Vrábeľ ochotne odpovedal na naše otázky a vôbec sa pred nami netajil tým, že v jeho chatách boli prihlásení cudzí ľudia a vďaka ich hlasom vyhral. “Neporušili sme zákon,” vravel sebavedome. Na námietku, že to bolo dosť veľa voličov, uviedol: “No bolo. Platíme tam dane, ľudia sa tak rozhodli, ja som ich nasilu nepritiahol.” Priznal aj to, že on sám sa prihlásil na trvalý pobyt iba tri mesiace pred voľbami na svoju chatu, ale býva v Stropkove. “Na Domaši, v časti Valkov, podnikám od roku 1991, som tam skoro 30 rokov a za ten čas sa tu nič nepohlo. Všetko rozpredali a peňazí niet,”opisoval. Nepáči sa mu, že obec zaviedla poplatok na vstup do rekreačnej oblasti, čím prichádzal o klientov vo svojom pohostinskom zariadení. “Chcem tento poplatok zrušiť, sťažovali sa na to moji zákazníci, ktorí nešli na pláž, ale ku mne alebo na niektoré z chát a museli platiť vstupné. A mám aj viacero plánov na rozvoj obce a rekreačnej časti,” dodal. Zdôraznil, že si dal schváliť iba polovičný plat oproti svojej predchodkyni, čím obec ušetrí asi 15-tisíc ročne a nahradí tým výpadok z kasy z príjmu zo vstupného.

Prečítajte si tiež: