Sú v nezávideniahodnej situácii. Nemajú na zaplatenie nájomného, inkasa a iných platieb. O prostriedkoch na obživu ani nehovoriac. Žijú na pokraji chudoby a nevedia si rady. Nebyť príbuzných, ocitli by sa v poriadnych ťažkostiach. 

Milka Kasardová (59) odrobila v podniku bez pár dní 40 rokov. “Presne 39 rokov aj 331 dní. Skončila som priemyslovku v Trenčíne a tu som sa zahrabala na celý život. Mne konkrétne dlhuje Talian 1200 eur na odstupnom a nevyplatenej mzde”vraví žena, ktorá sa obáva budúcnosti. Jej manžel je dôchodca, jeho príjem do domácnosti neprevyšuje 440 eur. “Žijeme z výplaty do výplaty. Máme čo robiť. Neviem si predstaviť, čo budeme robiť.” dodáva Milka. 

Daniela Chalachanová a Milka Kasardová sú odhodlané svoje poctivo zarobené peniaze od svojho dlžníka vymôcť.
Daniela Chalachanová a Milka Kasardová sú odhodlané svoje poctivo zarobené peniaze od svojho dlžníka vymôcť.
Zdroj: Ingrid Timková

Podobne obstála jej ďalšia kolegyňa Daniela Chalachanová (48). Ona odrobila ako šička takmer 25 rokov: “Namiesto minimálnej mzdy som dostala iba 215,99 eur. To nestačí ani na živobytie, nieto na zaplatenie poplatkov s bývaním a o drogérii či strave ani nehovorím.”O pokojnom živote, dovolenkách či pomoci dospelým deťom a vnúčatám u nich vôbec nemôže byť ani reč. “Veď z úradu práce dostaneme podporu až niekedy v septembri. To dva mesiac mám žiť z 215 eur,” konštatuje smutne.