Čínsky farmár Li Ting pestuje na východnom Slovensku ryžu

Li Ting (43) žije na Slovensku 15 rokov. Lány nevyužívaných pozemkov s močaristou pôdou okolo Trebišova ho inšpirovali na pestovanie ryže.

„Vlastnoručne som zasadil stovky sadeníc na poliach pri obci Topoľovka. A niektoré odrody sa ujali. Tohto roku som vypestoval nové sadenice v obci Somotor, kde mi miestny podnikateľ prenajal nevyužívané fóliovníky. O pár dní ich tam už budem vysádzať na roľu,“ prezrádza plány.

Tentoraz však Li Ting využije na sadenie stroj. „Otcovi ho poslali ako dar z Číny, aby mohol v Európe zaviesť pestovanie ryže,“ dopĺňa pestovateľova dcéra Keke (13).

Čínsky farmár Li Ting pestuje na východnom Slovensku ryžu

S RODINOU: Li Ting má s manželkou okrem Keke (13) a Lea (2) ešte ďalších dvoch dospelých synov.
Foto: INGRID TIMKOVÁ/Plus JEDEN DEŇ

Aby boli výsledky čo najlepšie, prizval si šikovný podnikateľ učiteľov z Číny. Tí jeho i našincov priučia pestovaniu ryže. „Čaká už iba na pracovné povolenia z ambasády,“ dodáva. Podľa neho sú ryžové polia aj šancou pre mnohých nezamestnaných Slovákov.

„Naučíme to každého. Hocikto môže prísť do Somotora pozrieť sa, ako sa to robí,“ tvrdí Li Ting. Je presvedčený, že práve Slovensko je po Taliansku druhou krajinou, kde by sa v Európskej únii mohla pestovať ryža.

Oplatí sa to?

Li Ting očakáva z polročnej práce vysoký zisk. „Ak sa do vymlátenej slamy z ryže naočkuje ešte hliva ustricovitá, z trojhektárovej úrody ryže a predaja húb by sme mohli zarobiť 15-tisíc eur,“ vyratúva pestovateľ.

Ako dodáva, ryža sa môže ďalej spracovať, slama z nej je vhodná napríklad ako krmivo pre kone. „Súčasné nadmerné zrážky, vysoké spodné vody a zamokrené polia pšenici či kukurici škodia. Ryži to vyhovuje. Na druhej strane jej korene prečisťujú vodu,“ objasňuje výhody netradičného farmárčenia podnikavý Číňan.

Na svojich ryžových poliach plánuje zamestnať aj ďalších ľudí. Ich počet vraj závisí od toho, koľko učiteľov príde z Číny.