Osudné chvíle popísala pre Plus JEDEN DEŇ babka detičiek, Anna Marjová. „Nikdy na ten deň nezabudnem. Zastal pred domom taxík a z neho vystúpil zať s obidvomi deťmi. S dcérou, ktorá od neho ušla, sa posledné dni neustále hádali. Chcela, aby jej vrátil deti, aj preto sme boli sme šťastní, že ich konečne priviezol,“ hovorí Anna. „Namiesto toho, aby voviedol deti do domu, nechal ich na dvore a ponáhľal sa k dverám kuchyne. Vnútri sme boli traja. Môj manžel, mama a ja. Muž si všimol, že zať je nejaký čudný. Mal pravdu. Miloslav bol veľmi bledý a mal pohľad šialenca. Báli sme sa a preto sme zamkli dvere. Uvedomila som si, že niečo drží v rukách, najprv som si myslela, že je to mobil, až keď vypálil niekoľko rán smerom na dom pochopila som, že je to zbraň,“ spomína žena na chvíle hrôzy. Okamžite volala políciu. Operačný dôstojník zalarmoval cez vysielačku kolegov, keďže práve v ten deň mali nejaké cvičenie. „Keď som telefonovala, počula som zvláštne puknutie, myslela som, že strelil do okna, až keď som sa postavila, uvidela som Dianku. Ležala na dvore a hneď vedľa nej Miro. Boli sme presvedčení, že aspoň nad synčekom sa zľutoval. Mýlili sme sa. Vnúčik sedel v kočiariku a medzi očkami mal ranu po strele. Na tento pohľad do smrti nezabudnem. V krátkej chvíli na to prišli policajti aj záchranka. Vnučke už nebolo pomoci, chlapček ešte niekoľko hodín žil, nakoniec však boj o svoj mladučký život prehral,“ hovorí dojato.

Z toho čo nasledovalo bolo jasné, že Kontra mal hrozný čin premyslený do posledného detailu. Krátko pred tragédiou predal auto a zrušil svoju poistku, aj obidvoch deti. Narušený muž bol chorobne žiarlivý. Namýšľal si, že manželka Dana je mu neverná a preto od neho odišla. Nechcel si priznať, že jeho manželka už nevládze ďalej znášať jeho psychické a fyzické týranie. Aj rodina ju podporovala, aby ho opustila. „Som presvedčená, že zať prišiel do Tušíc s tým, že mal v pláne vystrieľať celú našu rodinu, s výnimkou Dany. Chcel sa jej tak pomstiť, aby nemala nikoho blízkeho,“ tvrdí pani Marjová. Dodala, že v liste na rozlúčku Miloslav Kontra svojej žene napísal. „Do smrti sa budeš trápiť!“

Zať Daninej mame nikdy nesedel. „Keď ho prišla predstaviť, mala som z neho veľmi zlý pocit. Hovorila som dcére, že to nie je muž pre ňu. Nedala si povedať, keďže bola tehotná. Presviedčala som ju, že jej pomôžeme s výchovou dieťaťa. Moje slová nebrala vážne. Po tragédii mi s plačom povedala, že mala počúvnuť a nevydať sa za neho. Bohužiaľ, bolo neskoro,“ zdôraznila utrápená žena, ktorá ešte dlho po tragédii obchádzala či dokonca prekračovala miesto na dvore, kde ležali mŕtve vnúčatká.

Dalo sa nešťastiu predísť?

O problémoch v rodine polícia a úradníci vedeli. Dana Kontrová ich neraz prosila o pomoc. Kontaktovala psychológov aj psychiatrov, aby muža liečili, keďže sa jej vyhrážal, že ju aj deti zabije. Márne! Závery psychiatrických vyšetrení zneli, že muž je v poriadku. Nezabralo ani poukázanie na to, že jeho dvaja blízki príbuzní spáchali samovraždu. Kontrov otec sa zastrelil a sestra Viera vyskočila z ôsmeho poschodia. Nešťastná žena opakovane podávala trestné oznámenia, no napokon ich vždy na naliehania manžela stiahla. Posledné urobila niekoľko dní pred tragickým dňom. Spomenula, mužom zákona, že Kontra má v nelegálnej držbe zbraň a vyhráža sa jej zabitím. Službukonajúci policajti z Trhovišťa a Michaloviec však napriek tomu nezasiahli a vo veci nekonali.

Policajti pred súdom

Petra Š., Mariána Š. a Petra B., súd uznal vinnými z trestného činu marenia úlohy verejného činiteľa, ktorého sa dopustili každý samostatne, z nedbanlivosti. Prvým dvom uložil trest 5 mesiacov, tretiemu 6 mesiacov podmienečne. Všetkým odložil výkon trestu na skúšobnú dobu v trvaní jedného roka. Boli prepustení z policajného zboru.

Slovensko prehralo

Tušická dráma mala dohru v Štrasburgu. Európsky súd uznal, že slovenské úrady porušili právo Dany Kontrovej a jej detí na ochranu života a právo na účinný právny prostriedok nápravy, ktorý garantuje Európsky dohovor o ľudských právach. Súd preto prikázal vyplatiť matke v prepočte 25–tisíc eur ako nemajetkovú ujmu a 4300 eur ako súdne trovy.

Nová rodina

Dana Kontrová v snahe zmeniť prostredie, kde jej všetko pripomínalo tragédiu a zaistiť si anonymitu, sa na naliehanie príbuzných odsťahovala do Čiech. „V Prahe, kde pracovala ako predavačka v supermarkete sa zoznámila s Michalom. Tomu po zhruba dvoch mesiacoch randenia prezradila desivé tajomstvo. Jeho reakcia ju prekvapila. Bol dojatý z toho, čo musela prežiť,“ povedala nám mama Dany, Anna Marjová. Dnes žijú na poľskom pohraničí v mestečku Zlaté Hory a vychovávajú spolu dve deti, Danielu a Daniela. Anna priznala, že vnúčatka o nešťastí nevedia. „Dcérka im to chce povedať, až keď budú staršie, aby si náhodou nevyložili nesprávne, že ich nevlastným súrodencom Dianke († 5) a Milkovi († 1) ublížil ich otecko Michal," poznamenala. „Keď prídu na prázdniny do Tušíc, dávam pozor, aby im to niekto z dedinčanov neprezradil. Ani na cintorín ich neberiem, aby nevideli hrob zavraždených súrodencov,“ vysvetľuje nešťastná žena. Dana síce navštevuje rodičov aj bratov, ale žiť by už na východe Slovenska nechcela. „Má pocit, že ľudia sa na ňu aj po toľkých rokoch čudne pozerajú a neustále si šuškajú o hroznej tragédii, ako keby ju ona zavinila. Chudera, veď za nič nemôže! Je obeťou tyrana, ktorý si takýmto odsúdeniahodným spôsobom vybavil s ňou účty. Je hrozné, že kvôli bludom ktoré mu opantali myseľ, zomreli dve krásne a nevinné deti,“ uzavrela so slzami v očiach.

Ďalšie články, ktoré by Vás mohli zaujať: