Ide o prísnu rehoľu, ale riaditeľovi Ľubovnianskeho hradu sa ako jedinému z krajín Vyšehradskej štvorky podarilo presvedčiť predstavených, aby poklad ukrytý pred verejnosťou požičali na výstavu. No a keďže ide o cenné artefakty, museli prijať prísne bezpečnostné opatrenia.

Vystavované predmety nepretržite strážil pracovník súkromnej bezpečnostnej služby. Nebol ním nik iný ako bývalý účinkujúci z dvoch dielov televíznej show Ján “Chanas” Juhaščík zo Svidníka. V kaplnke sv. Michala Archanjela strávil desať hodín denne. Stál pri vitrínach s očami na stopkách a sledoval, aby sa cenností nikto ani nedotkol. Aj ubytovaný bol neďaleko. „Nefajčím, nepijem alkohol, cvičím, nemal som s tým problém. Každé ráno som si išiel zabehať. Obed mi doniesli, raňajky a večeru som si kúpil v obchode,” povedal nám. 

Jano
Jano "Chanas" desať hodín denne viac ako mesiac strážil poklad na Ľubovnianskom hrade.
Zdroj: Ingrid Timková

Ako esbéeskár sa Chanas živí už niekoľko rokov. Nedávno strážil aj Samanthu Fox v Hniezdom pri Starej Ľubovni. Strážcu robil aj na stropkovskom jarmoku, kde vystupovala Beáta Dubasová. „Tá je krajšia ako Samantha, Dubasová je mladučká kočka,” zhodnotil.