Výroba týchto koruniek víťazstva trvala štyrom Slovenkám niekoľko desiatok  hodín a sú vyrobené z textilných a papierových ružičiek, konvaliniek, makov, nezábudiek, sklenených perličiek, strieborných flitrov a trasíl. Tie majú odrážať zlé sily. 

Kvietky vo vencoch boli v minulosti prevažne látkové a povoskované. Červená farba symbolizovala ochranu, zelená mladosť a zdravie, žltá plodnosť. Party teraz zažívajú návrat do života Slovákov, k čomu iste prispeje aj Svetový pohár v Jasnej, ktorý ich takto zviditeľnil.

„Pre súťaž Ski World Cup Jasná sme v rámci projektu Party v 21. storočí vyrobili štyri vence inšpirované dvomi regiónmi,“ povedala nám etnologička Katarína Sabová, výrobkyňa venca, ktorým v sobotu dekorovali Mikaelu Schiffrinovú.  Spolu s Vladimírou Chabrečekovou robila aj veniec inšpirovaný Liptovskými Sliačmi, ktorý v nedeľu po víťazstve vo veľkom slamole dostala liptáčka Petra Vlhová.

„Sme nadšené, že tento veniec ostáva doma, verili sme tomu do poslednej chvíle!“ tešia sa autorky z Petrinho víťazstva

„Som však tiež nesmierne hrdá, že náš veniec poputuje aj do Ameriky a Mikaela Schiffrin vždy, keď sa pozrie na veniec, bude mať krásne spomienky na Slovensko,“ dodala Katarína.
 
Pýtali sme sa, či dostala Michaela Schiffrinová aj vysvetlenie, čo ten veniec symbolizuje, keď ju ním v sobotu dekorovali. „Áno, ku každému vencu sme priložili brožúru o projekte Party v 21. storočí ,“ vysvetlila Katarína, ktorá je jednou zo zakladateliek tohto unikátneho projektu. 

Schiffrinová sa zo svojho venca veľmi tešila. Zaujal ju už ten, čo má Petra Vlhová na plagáte.
Zdroj: MATEJ KALINA

Čo teda presne dostala Schiffrinová? „Ide o štylizovaný veniec mladuchy z Liptovských Sliačov, mala ho na hlave počas svadby a bol doplnený partou, teda súpravou dlhých vyšívaných rôznofarebných stúh, “ vysvetľuje tvorkyňa venca.

Vyrábala ho pri sviečkach ako kedysi

A ako sa vlastne vence dostali do Jasnej?  „Už viac ako 6 rokov sa venujeme projektu Party v 21. storočí, ktorý dokumentuje, umelecky stvárňuje tradičné party a vence z celého územia Slovenska. Za tento čas sa nám podarilo zdokumentovať 51 párt a vencov a sme radi, že sa teraz zviditeľnia na svetovej úrovni,“ dodala Katka, ktorá veniec vyrábala pred dvomi týždňami, keď bol práve u nich v Hrušove výpadok prúdu.

„Museli sme si svietiť sviečkami, tak ako to bolo aj v minulosti, keď sa party a vence vyrábali po večeroch v zime, keď nebola práca okolo majetku a ženy mali čas aj na takéto činnosti,“ smeje sa Katka. 

Ako inšpirácie pre výrobu originálnych víťazných vencov poslúžili šikovným Slovenkám Martovce na Podunajsku, odkiaľ čerpala Romana Mačicová, dva vence sú z Liptovských Sliačov, tie robili Katarína Sabová, Vladimíra a Anna Chabrečekové a jednu partu robila Katarína Bednarčíková, ktorú inšpiroval liptovský Važec.

„Pri výrobe ako inšpirácia poslúžili originálne vence a parta z týchto dedín, ale ide o štylizáciu, nie sú to verné repliky,“ vysvetľuje Sabová. 

Vence z Liptovských Sliačov

Liptovské Sliače
Zdroj: fb/party21art

Počas 54 hodín sa podarilo tieto "koruny" vyrobiť Vladimíre a Anne Chabrečekovým a Kataríne Alžbete Sabovej.

Vence boli vyhotovené z textilných a papierových ružičiek, konvaliniek, makov, nezábudiek, sklenených perličiek, strieborných flitrov a trasíl. Zadnú časť venca tvoria listy z tvrdého papiera tmavozelenej farby, ktoré boli ukladané postupne a čiastočne sa prekrývali.

Súčasťou vencov sú dve biele stuhy s florálym logom World Cup Jasná od Kataríny Bednarčíkovej.

Veniec z Martoviec - Podunajsko

Veniec z Martoviec
Zdroj: fb/party21art

Veniec v obci nazývali „menyasszony koszorú“ - nevestin veniec. Na jeho výrobu boli použité umelé farebné kvietky, zlaté klasy a koráliky, pričom zlaté klasy a koráliky sa vo venci prvýkrát objavili až v období po 1. svetovej vojne.

Ako predloha slúžili novšie aj staršie vence z rôznych zdrojov. Veniec je kompletne ručne vyrobený a snaží sa čo najviac nasledovať tradičné postupy výroby.

Výroba venca trvala Romane Mačicovej celých 25 hodín! Divákov určite na prvý pohľad zaujme aj stuha so zlatou aplikáciu, visiaca do čela. Stuha je ručne maľovaná a je na nej vyobrazené logo Ski World Cup Jasná.

Parta z Važca

Pre súťaž Ski World Cup Jasná vyrobili štyri šikovné Slovenky v rámci projektu Party v 21. storočí takéto nádherné vence.
Zdroj: PARTY V 21. STOROČÍ

Parta z dielne Katky Bednarčíkovej bola inšpirovaná važeckou partou. Ešte v minulom storočí bola parta neodmysliteľnou súčasťou obradového odevu mladuchy vo Važci.

Nie každá mladucha mala vlastnú partu, party sa v obci požičiavali. Išlo o nákladnú súčasť odevu, ktorú si nemohla dovoliť každá nevesta.

Na zhotovenie party bol potrebný pár šikovných rúk, bystré oči, more trpezlivosti a kopec zručnosti.

Prednú časť party lemuje pásik perličiek, striedajúcich sa drobných kvietkov a zelených lístkov. Nad ním je široký pestrofarebný pás zhotovený z kvietkov, lístočkov a drobných i väčších korálikov, čo predstavuje rozkvitnutú važeckú lúku.

Výroba tejto veľkolepej party trvala neuveriteľných 48 hodín. Súčasťou party je stuha s ručne maľovaným ornamentom loga World cup Jasná 2021.

Mohlo by vás zaujímať: