Tento rok sa po prvýkrát zmenilo divoké parkovisko pod Starým mostom na mestskú pláž s názvom Tyršák - podľa Tyršovho nábrežia, kde sa nachádza. Od piatku 19. júna je otvorená pre verejnosť.

Vybrali sme sa po týždni pozrieť, ako ju hodnotia Bratislavčania.

Mamičky si to pochvaľujú

Areál s pieskovou plážou, trávnikom, kolotočmi a viacerými gastro prevádzkami bol naplnený spolovice.  Mamičky s ratolesťami využívali hlavne pieskovú plochu aj s hračkami a atrakcie pre deti.

Jednu takúto partiu sme zastihli aj pri citronáde. Pochvaľovali si, že vznikol priestor, kde sa aj malí návštevníci cítia komfortne a zabavia sa. Napokon - kedysi bol na tomto mieste známy lunapark, ktorý poznalo každé bratislavské dieťa. „Trošku mi tu však chýba voda. Keď je to pláž, pozeranie sa na Dunaj je fajn, ale pre deti by som ocenila nejaké aspoň nafukovacie bazéniky, prípadne sprchy,“podotkla Lenka, ktorá hľadala vodu, kde by dcérke umyla zapieskované ruky a nohy. 

Niečo takéto hlavné mesto určite potrebuje, to nám potvrdili všetci, ktorých sme oslovili. Viacerí si však povzdychli, že tento priestor je pre Bratislavu príliš malý.

Michal, ktorý sedel s priateľmi pri pivku a rôznych dobrotách z miestnych stánkov, ocenil hlavne novú polohu pláže, oproti tej minuloročnej je podľa neho teraz na lepšom mieste. Ceny sú podľa neho primerané, podobné ako v nákupných centrách.

V priestore medzi divadlom Aréna, Dunajom a Starým mostom, kde predtým len nadivoko parkovali autá, vznikla možnosť oddýchnuť si na lehátkach, zašportovať, či posedieť pri káve, limonáde alebo sa aj najesť na niektorej z terás. „Je fajn, že to vzniklo na tomto mieste, ale na to, že je to bufetový štýl bez obsluhy, sú dosť vysoké ceny,“zhodnotila  Igrid (42), ktorá na pláž pri Dunaji chodí každý rok. S touto novou je spokojná, len to chce ešte obsluhu a doladiť pár detailov. 

Stánky ponúkajú špeciality

V bufetoch, kde je asi jediný chládok v areáli, dostanete kávu, pivo aj miešané nápoje. Hlad zaženie pizza od 5,50 €, ale aj rôzne super zdravé špeciality, ako pečená hovädzia hruď v chlebe (6,50 €), Bio šampiónové ragú v žemli (6,50€), normálne aj vegánske klobásky, čerstvé ovocné šťavy aj smoothie a rôzne šaláty. 

Hot Dog za 2,90 až 7,50 € tu nie je plnený klasickým vareným párkom a horčicou, ale grilovaným párkom s slaninovo-cibuľovým jamom, burger stojí 7,80 až 9,80 € a dostanete k nemu aj hranolky či šalát coleslaw.

Pláž funguje bez súhlasu Petržalky

Perličkou je, že podľa zistenia Bratislavských novín, napriek tomu, že pláž Tyršák funguje už týždeň, mestskú časť Petržalka, na ktorej území sa nachádza, pred otvorením o súhlasné stanovisko nepožiadali.

Rozhodnutie o otvorení pláže Tyršák bola „rýchlovka“. Vo februári Slovak Telecom oznámil, že ďalší ročník Magio pláže, ktorá bola kúsok vedľa, už nebude organizovať a od 1. júna už spoločnosť Institute of Promotion začala užívať plochu na Tyršovom nábreží.

Ako sa im to podarilo vybaviť tak rýchlo? Keďže na jar 2020 sme všetci čelili šíreniu Covid 19, mesto nezvažovalo v neistých podmienkach pre verejné podujatia či na stravovacie zariadenia vyhlasovať súťaž na prenájom plochy. Mesto dostalo iba jednu žiadosť o súhlas so zaujatím verejného priestranstva za účelom vybudovania mestskej pláže na Tyršovom nábreží. Nešlo pritom o klasickú nájomnú zmluvu, ale o súhlas so zaujatím verejného priestranstva na čas kratší ako jeden rok.

Nová pláž pri Dunaji otvorila svoje brány aj bez povolenia Petržalky.
Nová pláž pri Dunaji otvorila svoje brány aj bez povolenia Petržalky.
Zdroj: Tomáš Valent

Aj tak však boli potrebné stanoviská odborníkov. Napríklad Vodohospodársky podnik stanovisko k novej pláži dával. Mestská časť Petržalka však žiadne stanovisko zatiaľ nevydala. Stavebník síce podal žiadosť o dodatočné stavebné povolenie, žiadosť je však ešte len v procese posudzovania petržalským stavebným úradom.