„Konzumáciou bryndze môžete chrániť seba aj svojich blízkych,"informoval Daniel Hrežík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Ako je známe, najsilnejšie účinky na imunitu má práve májová bryndza.

Švajčiari sú hrdí na svoj ementál, Taliani na parmezán, Francúzi majú roquefort, my na Slovensku sme právom hrdí na bryndzu.  „Slovenská bryndza” má schválené chránené zemepisné označenie Európskou úniou a môže sa vyrábať iba z mlieka získaného na Slovensku.

Náš unikát vznikol tu a takto

Bryndzu v podobe, ako ju poznáme dnes, vyrobil ako prvý zvolenský bryndziar Teodor Wallo, keď vyrobil špeciálny soľný roztok. Po zomletí ovčieho syra spolu s týmto roztokom získal mäkkú mazľavú hmotu – slovenskú bryndzu.

Kvalita bryndze sa odvíja od dobrej paše.
Kvalita bryndze sa odvíja od dobrej paše.
Zdroj: Laco Hámor

Najstaršia bryndziareň bola založená už v roku 1787 v Detve. Tradičná bryndza, ako ju pripravovali naši predkovia, je vyrobená z nepasterizo­vaného, 100-percentného ovčieho mlieka. Podľa Potravinového kódexu Slovenskej republiky sa môže bryndza vyrábať aj zo zmesi ovčieho a kravského syra, musí však obsahovať najmenej 50 % ovčieho syra zo sušiny výrobku.

Zimná, letná, májová...

Bryndzu delíme na letnú a zimnú. Letná sa vyrába z čerstvého mlieka, zimná zo zasudovaného hrudkového ovčieho syra, vyrobeného počas letnej sezóny. Kvalitnejšia je letná. Najlepšia je však májová. To preto, že ovečky sú už nejaký ten týždeň na paši. Vďaka čerstvej tráve, ktorá je v tomto období najbohatšia na živiny, obsahuje ich mlieko najviac prospešných látok rastlinného pôvodu, esenciálne mastné kyseliny a iné bioaktívne látky, ktoré sú pre naše zdravie mimoriadne prospešné.

Paradajky plnené bryndzou
Zdroj: Dušan Křístek

Bryndza je potravina, na ktorú môžeme byť právom hrdí. Je len málo krajín vo svete, ktoré bryndzu vyrábajú. Tú našu poznajú konzumenti v Rakúsku, Maďarsku, Nemecku či Poľsku. Viedenčania napríklad milujú bryndzovú nátierku s paprikou Liptauer, prečo sa tak volá a kde je Liptov však, žiaľ, netušia.

Na Slovensku sa chová takmer 330 000 oviec, ktoré ročne dokážu vyprodukovať približne 13 500 ton ovčieho mlieka. Ročná výroba bryndze na Slovensku predstavuje približne 4 000 ton.

Teraz je ideálny čas na prípravu zdravých pochúťok z bryndze. Lahodná bryndzová nátierka, voňavá bryndzová polievka, bryndzové halušky so slaninkou, či skvelý bryndzový koláč, alebo len tak s chlebíkom a reďkovkami. Ak sa vám zbiehajú slinky, pozrite da na ďalšiu stranu.

Recepty nájdete na nasledujúcej strane >>