Ústavná pohotovostná služba prijíma pacientov s vážnymi ochoreniami, v akútnom a život ohrozujúcom stave v čase od 22. Hodiny večer do 6. hodiny ráno. Bratislavská župa, ktorá niekoľko rokov tento  urgent dotovala, už nevedela finančne pokryť zvyšujúce sa náklady na prevádzku, preto nemocnica Malacky oznámila, že služba sa 31. decembra 2020 končí. Nakoniec je však všetko inak.

Pomohlo ministertvo

O zachovanie pohotovosti bojovalo mesto Malacky aj Bratislavský samosprávny kraj niekoľko mesiacov. Najdôležitejšiu úlohu však zohralo ministerstvo zdravotníctva, ktoré vyhovelo žiadosti samosprávy a predložilo úpravu nariadenia vlády, ktorou sa rozširuje sieť poskytovateľov ústavnej pohotovostnej služby na urgentnom príjme 1. typu o Nemocnicu v Malackách.

„Je to veľmi dobrá správa pre obyvateľov Dolného Záhoria. Podarilo sa nám nájsť zhodu všetkých aktérov, aby tzv. urgent zostal fungovať aj po 1. januári 2021. Za to patrí veľké poďakovanie Ministerstvu zdravotníctva, mestu Malacky aj prevádzkovateľovi malackej nemocnice,“ vyhlásil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. 

„Materiál je v štádiu posudzovania, aktuálne k nemu prebehlo pripomienkové konanie a bol posúdený legislatívnou radou vlády. Ak návrh bude schválený, bude táto služba financovaná prostredníctvom verejného zdravotného poistenia s účinnosťou od 1. februára 2021,“ povedala nám hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

„Považujeme v tejto náročnej dobe, kedy pandémia zasiahla už všetky nemocnice, za dôležité, aby obyvatelia Záhoria mali dostupnú zdravotnú starostlivosť čím bližšie k svojmu domovu a pomohli tak odľahčiť momentálne vyťažené bratislavské urgentné príjmy,“ dodala.

Urgentný príjem v Nemocnici Malacky funguje aj teraz v akomsi prechodnom období. Aby sa poskytovanie služby neprerušilo, počas januára ju naďalej dotuje župa.

Covidové oddelenie je plné
Nemocnica Malacky má reprofilizované jedno oddelenie pre pacientov s covidom. Covid oddelenie má kapacitu 12 lôžok. Liečia pacientov, ktorí prichádzajú z UNB. Tieto lôžka sú väčšinou obsadené všetky. Na ďalších oddeleniach poskytujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť, pričom vyšší tlak na lôžka je na internom oddelení, lebo geriatrické oddelenie bolo reprofilizované na covidové. Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny je tiež plne obsadené. Preberajú aj pacientov z UNB. Zdravotníci sú už dlhší čas mimoriadne vyťažení, pričom covid nevymazal pacientov s inými vážnymi ochoreniami, ktorých tiež treba liečiť.

Ešte nie je všetko jasné

„Nemocnica ocenila, že ministerstvo konečne pochopilo problém, na ktorý upozorňujeme už roky a to, že v našom okrese nie je dobudovaná koncepcia poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti,“ hovorí za nemocnicu  Slavomíra Šindelářová s tým, že malackí zdravotníci by uvítali diskusiu s ministerstvom,  župou atiež Univerzitnou nemocnicou v Bratislave (UNB),  aby spoločne jasne definovali celú koncepciu poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti v okrese Malacky. „K financiám sa zatiaľ nevieme vyjadriť, keďže zmluvy s poisťovňami môžeme riešiť až potom, čo budeme v pevnej sieti poskytovateľov urgentných príjmov 1. typu,“ dodala.

Obyvatelia Malaciek a okolia tak dostali do nového roka 2021 dôležitý darček a tým, že sa činnosť pohotovosti neprerušila ani v januári, nemusia v prípade urgentného stavu v noci cestovať až do Bratislavy, čo je zvlášť v súčasnej epidemiologickej situácii a preplnených bratislavských urgentoch prínosom pre všetky strany.

Prečítajte si aj: