Kým muži sú na tom lepšie, ich priemerný dôchodok je 487,84 €, ženy na dúchodku majú takmer o stovku menej – iba 392,44 €.

Veľké rozdiely sú však aj pri porovnaní krajov. Najvyššie penzie majú seniori v Bratislavskom kraji - priemerne 505,08 €, najbiednejšie v Prešovskom kraji – v priemere iba 414,04 €. Mnohí dôchodcovia musia preto obracať v ruke každý cent, aby vedeli prežiť do ďalšieho mesiaca.

Mária (71): Výsmech za celoživotnú drinu

Napríklad pani Mária (71) z dedinky Praha pri Lučenci, ktorá pracovala dlhé roky v Česku a potom ešte 11 rokov na Slovensku v domove mládeže. „Robila som v poľnohospodárstve, v kravíne a neskôr pomocnú kuchárku. Za celoživotnú drinu mám dôchodok 250 eur. Je to výsmech štátu,“ hnevá sa. „Keď zaplatím za bývanie, elektriku, vodu a stravu, neostane mi takmer nič. A to si nekupujem žiadne lieky, radšej ich kúpim mojej chorej dcére!“ Ukazuje nám peňaženku, v ktorej má posledných 15 eur. „Neželám si už nič, len v zdraví prežiť. Žiadne iné sny už nemám,“ dodáva.

Slovenskí dôchodcovia zo svojich penzií leva vyžijú.
Slovenskí dôchodcovia zo svojich penzií leva vyžijú.
pem

Anna (78): Žijem z 3 eur na deň

Podobne je na tom dôchodkyňa Anna (78), ktorá je tiež z Prahy. „Odrobila som 40 rokov ako dojička v kravíne na družstve. Z našej dediny som za celý život nikde nebola, najďalej asi v Lučenci,“ spomína babička, ktorá berie dôchodok vo výške necelých 350 eur. „Musím si kupovať lieky, lebo ťažko chodím, takmer už nevidím. A keď zaplatím aj za dom, energie a stravu, ostane mi na celý mesiac asi 100 eur, čo sú 3 eurá na deň,“ hovorí ustarostene.

Slovenskí dôchodcovia zo svojich penzií leva vyžijú.
Slovenskí dôchodcovia zo svojich penzií leva vyžijú.
pem

Oľga (85): Po zaplatení účtov mi veľa nezostane

Prešovčanka Oľga Šidelská (85), ktorá žije v kraji s najbiednejšími dôchodkami, je na tom na pohľad lepšie: oproti priemeru, ktorý majú ženy v jej regióne, berie penziu o 30 eur vyššiu. Po zaplatení účtov však ani jej veľa nezostane. „Poberám 404 eur. Byt a inkaso ma pritom stoja 231 eur, lieky 45 eur, telefón 6 eur. Na stravu a hygienické potreby mi zostáva 122 eur. Nemôžem si dovoliť dovolenku, liečenie, ani si kúpiť nové šaty. Akurát si ešte zaplatím televízne programy. Pre problémy so zdravím som totiž väčšinou doma, čas trávim pri televízii.“

Slovenskí dôchodcovia zo svojich penzií ledva vyžijú.
Slovenskí dôchodcovia zo svojich penzií ledva vyžijú.
tim