Ďalší zranení, ktorých rozvážali do okolitých nemocníc, sú pod dohľadom lekárov. Zdravotníci najskôr ošetrili pätnástich ľudí, ktorí sa priotrávili dymom alebo mali dýchacie ťažkosti, a trinástich z nich umiestnili v zdravotníckych zariadeniach v Bojniciach, Partizánskom, Žiari nad Hronom a Topoľčanoch.

Starkí v nemocniciach sú stabilizovaní

„V Nemocnici Svet zdravia Partizánske sú hospitalizovaní traja pacienti, ktorí sa počas danej udalosti nadýchali splodín. Sú v stabilizovanom stave a bez poranení. V topoľčianskej nemocnici je hospitalizovaný jeden pacient, rovnako po nadýchaní splodinami a v stabilizovanom stave, rovnako je na tom aj pacientka, ktorá leží v nemocnici v Žiari nad Hronom,“ prezradila hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

 

Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach hospitalizovala po sobotnom požiari sedem ľudí. Ich stav sa podľa námestníčky pre ošetrovateľstvo bojnickej nemocnice Kataríny Svobodovej zlepšuje.

„Prevažná časť klientov  prevezených  k nám bola postihnutá splodinami horenia.V pondelok sme preložili jednu z pacientok , ktorá bola vo vážnom stave a musela byť napojená na umelú pľúcnu ventiláciu a hospitalizovaná na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny.  Jej zdravotný stav sa postupne zlepšoval, bola odpojená od umelej pľúcnej ventilácie  a v pondelok dopoludnia bola preložená na oddelenie pľúcnych chorôb v stabilizovanom stave,“prížil nám lekár Milan Henčel, námestník pre LPS.  

Koncom týždňa pôjdu domov, ale kam?

Zdravotný stav ostatných pacientov je podľa Henčela stabilizovaný a ak nedôjde k žiadnym komplikáciám koncom týždňa by mali byť postupne prepúšťaní do domáceho liečenia.

Obyvateľom DSS, ktorí prišli o svoj domov, poskytli dočasné náhradné ubytovanie v priestoroch vojenského útvaru v Zemianskych Kostoľanoch. „Aktuálne je v ubytovacom zariadení Národného centra EOD a RCHBO v Zemianskych Kostoľanoch umiestnených 16 klientov uvedeného domova sociálnych služieb. Tento počet sa mení na dennej báze podľa možností rodín klientov, prípadne podľa toho či sú po prepustení z ošetrenia v nemocnici premiestnení do nášho zariadenia. Ozbrojené sily SR poskytli priestory a prostriedky tak, aby bol pobyt klientov DSS zabezpečený čo možno najlepšie,“ upresnila Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa ministerstva obrany.

O tom, že horelo ani nevedia

Zdravých penzistov previezli hneď po požiari do vojenskej ubytovne v obci, kde im dočasne poskytli náhradný domov a časť išla k príbuzným. Jedna z nich nám povedala, že mnohí obyvatelia domova na druhý deň, keď sa prebrali u detí či v nemocnici ani nevedeli, že sa v sobotu niečo stalo. Zo zariadenia celkovo evakuovali 48 osôb. 

Podľa niektorých informácií bol príčinou požiaru skrat na elektrickej polohovateľnej posteli, na ktorej si dôchodkyne vyhrievali chrbát. Problémom bolo aj to, že v domove mala byť počas nočnej služby len jedna sestra na 50 ľudí, ktorá nemala šancu všetko ustriehnuť.

Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Príčinu požiaru vyšetrujú.