Sen o šťastnej rodine v novostavbe rodinného domu sa zrútil ako domček z karát v sobotu večer. Policajt Filip, otec troj a dvojročných dcér, išiel vyčistiť studňu. Keď sa prestal ozývať, manželka začala kričať a zbehli sa susedia. Do studne vliezla suseda Slávka, ktorú každý opisuje ako veľmi akčnú. Bývala volejbalová reprezentantka a stále aktívna športovkyňa, matka 15-ročnej dcéry a 7-ročného syna, zo studne však nevyšla tiež.

Hasiči vytiahli už len dve bezvládne telá. Napriek maximálnej snahe záchranárov sa ich už oživiť nepodarilo. V studni hlbokej šesť metrov hasiči namerali vysoké hodnoty čpavku (11 ppm), metánu (3 ppm )a veľmi malé množstvo kyslíka (13,7 ppm).

Ešte v pondelok sa výskytom plynov v studni nikto nezaoberal, denník Plus JEDEN DEŇ ako jediný upozorňoval na vyjadrenia chemikov a odborníkov, že lokalita môže byť zamorená. Spomínané koncentrácie sú totiž nebezpečné a nemuselo by ísť len o jednu studňu. „Predtým, než sa začali v tejto lokalite stavať rodinné domy to bola obrábaná poľnohospodárska pôda,“ potvrdila Viera Barošková, hovorkyňa mesta Senica. Podľa chemika je možné, že voda je kontaminovaná ešte z minulosti, keď sa polia buď extrémne prehnojovali, alebo sa na ne vo veľkom vyvážala močovina a fekálie.

Včera na základe požiadavky polície už dopoludnia v oblasti chemici robili oficiálne merania a ich základe polícia vydala výstrahu občanom. „Na základe odporúčania Kontrolného chemického laboratória CO v Nitre a Okresného úradu Senica žiadameobčanov, aby až do odvolania v Senici v lokalite IBV Mlyny nevstupovali do studní a zároveň nepoužívali vodu zo studní ani na polievanie,“informovala na svojej stránke polícia.

Aj v iných studniach boli v tejto lokalite namerané vysoké koncentrácie oxidu uhličitého a amoniaku a veľmi nízke koncentrácie kyslíka, ktoré sú nezlučiteľné so životom. Podľa našich informácií sa tieto životu nebezpečné koncentrácie namerali už v hĺbke jedného metra!

Naďalej prebieha prieskum celej lokality. „Kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany vykonávalo odbery a robilo komplexnú analýzu vzduchu a vody. Ďalší postup bude určený po uplatnení detekčných a analytických možností, na základe ktorých výsledkov bude pristúpené k ďalším krokom,“ povedala Petra Friese z tlačového odboru ministerstva vnútra.

Mohlo by vás zaujímať: