Socialistickú paródiu na knihu francúzskeho spisovateľa z roku 1892 režíroval Oldřich Lipský (†62). Jeho osvedčeným spolutvorcom bol scenárista Jiří Brdeček (†64), s ktorým pracoval aj na predchádzajúcich kultových filmoch československej kinematografie „Limonádový Joe“a „Adela ešte nevečerala.

Dielo Tajomný hrad v Karpatoch je tak oproti knižnej predlohe obohatené o nové prvky. Napríklad o „karpatský folklór“, pre ktorý autori vytvorili aj vlastný jazyk. Svojrázne rekvizity pre film navrhol a o animáciu sa postaral legendárny Jan Švankmajer.

Gróf Teleke (Michal Dočolomanský) so sluhom Ignácom (Vlastimil Brodský).
Gróf Teleke (Michal Dočolomanský) so sluhom Ignácom (Vlastimil Brodský).
Zdroj: facebook

Režisér Lipský si do úlohy grófa Felixa Telekeho vyberal hviezdu z viacerých hereckých osobností. Pred Luďkom Sobotom (76), Oldřichom Kaiserom (64) či Milanom Lasicom (79) dostal však nakoniec prednosť Michal Dočolomanský (†66). Napokon, išlo už o osvedčenú kombináciu.

 

Obaja totiž spolupracovali už na úspešnom filme „Adela ešte nevečerala“.„Nejakú dobu ma pán Lipský oťukával a viedol so mnou rôzne rozhovory. Nemohol som sa ale stále trafiť do toho humoru, ktorý po mne vyžadoval. Dával mi za príklad pána Fialu z filmu Limonádový Joe,“uviedol vo svojich spomienkach dnes už nežijúci slovenský herec.