Hrad sa týči na Šarišskom vrchu nad mestom Veľký Šariš pri Prešove a bol postavený na ochranu dôležitej obchodnej Toryskej cesty. Už od začiatku svojho jestvovania bol kráľovským hradom s sídlom kráľov - Bels IV., Štefana, Ladislava IV. Kedysi sa hrad nazýval Sarus. 

Archeologický prieskum dokázal osídlenie hradného vrchu už v neolite. Ďalšie obdobie osídlenia bolo preukázané na prelome letopočtu, až do 4. storočia. Presné obdobie výstavby základnej stredovekej stavby nie je známe. Výstavba nového hradu začala v 13. storočí. 

V súčasnosti je vyhľadávaným miestom, vedie k nemu spevnená asfaltová cesta a je možné sa tam dostať aj bicyklom. Prístupová cesta zároveň slúži ako náučný chodník.

Z hlavnej veže je bezkonkurenčný výhľad. Za dobrého počasia je vidieť Spiš, Vysoké Tatry, no dovidieť až do Maďarska a Poľska. Vidno aj Šarišskú vrchovinu, Slovesnké Rudohorie, pohoria Čergov, Bachureň, Branisko či Slanské vrchy. Ale aj mestá Prešov a Sabinov. No čo zaujme návštevníkov snáď najviac je to, že je odtiaľ dovidieť aj na ďalšie stredoveké obranné hrady - Kapušiansky hrad, Kamenický hrad pri Sabinove či Zbojnícky zámok v Slanských vrchoch. 

Cestou na túru sa môžete osviežiť pivom, ktorý varia v pivovare v meste pod hradom.

 


Otváracie hodiny

  • Hrad je sprístupnený denne od 10:00 - 17:00 hod.
  • Sprievodcovská služba a výstupy na donjon: utorok - nedeľa 10:00 - 17:00 hod.

 


Trasy na hrad 

Autom na parkovisko pod hradom a potom peši alebo peši v smere:

  •     a) z konečnej zastávky linky MHD č. 45 označenej ako "Veľký Šariš" 
  •     b) zo železničnej stanice " Veľký Šariš"
  •     c) z Prešova, konečnej zastávky označenej ako "Sídlisko III" po cyklistickom chodníku 
  •     d) z parkoviska pod hradom